Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia



 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

Templári na Slovensku
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
 
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: ne september 02, 2007 20:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to ano.
No ci realita,alebo fantazia?
To sa da povedat,jedno,ale aj druhe.
Kedze sa neda povedat,ci realita,alebo fantazia.
Ak niet ani takych za ani takych proti dokazov.

S pozdravom Vladimir Bakos.
_________________
Zaujimam sa,o rody Bakos, Liska, Kovaly, Michna. vladimirbakos@gmail.com
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
BibraX
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 17. 12. 2005
Príspevky: 44


PríspevokZaslal: ne september 02, 2007 11:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimir Bakos napísal:
Pardon,ak som s tym niekoho opovrhol,urazil,alebo nahneval.
To nebol zamer toho prispevku.
Ja niesom studovany hystorik,ani archeolog a niesom zastrceny v archyvoch.A preto sa este ras ospravedlnujem.
No moj nazor je,ze si to zasluzi diskusiu.
Ale,aj ked si niektori budu pripadat,ze sa pise len o legende.

Ak sa v zivote budeme zaoberat len podlozenym faktom,ktori budeme mat pred sebou.A nebode sa dat uverit bez toho.Tak kam dojdeme.Mnohe z archeologickych objavou,by tu nebolo.

No tymto netvdim,ze dole uvedeny clanok je sto percent pravda.Nakolko som to osobne nenasiel v archyvoch.
No nadruhej strane,ako som napisal vysie:
Ak sa v zivote budeme zaoberat len podlozenym faktom,ktori budeme mat pred sebou.A nebode sa dat uverit bez toho.Tak kam dojdeme.Mnohe z archeologickych objavou,by tu nebolo.

Bez urasky a z uctou.

S pozdravom Vladimir Bakos.


To je pravda, ze vela napr. archeologickych objavov vdaci poveram a inym legendam. Ano, ale ten clanok a ine tvrdenia neboli podavane ako len teoreticke uvahy, ale tvarili sa ako informacie takmer zarucene. Nie je tam uvedene, ze ide vylucne o legendu, ktora doposial nebola nijako potvrdena. Takze diskusia ano, ale treba hned na uvod povedat, ze sa pohybujeme niekde na urovni reality a fantazie.

Nebolo treba sa ospravedlnovat, myslim si, ze to nikoho neurazilo ci nahnevalo (mna urcite nie). Diskusia je potrebna a ako bolo spravne podane vela nalezov vdaci prave tvrdeniu tzv. "jedna babka povedala". Stara pravda totiz hovori, ze na kazdej povesti je vzdy nieco pravdive.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: pia august 24, 2007 19:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Pardon,ak som s tym niekoho opovrhol,urazil,alebo nahneval.
To nebol zamer toho prispevku.
Ja niesom studovany hystorik,ani archeolog a niesom zastrceny v archyvoch.A preto sa este ras ospravedlnujem.
No moj nazor je,ze si to zasluzi diskusiu.
Ale,aj ked si niektori budu pripadat,ze sa pise len o legende.

Ak sa v zivote budeme zaoberat len podlozenym faktom,ktori budeme mat pred sebou.A nebode sa dat uverit bez toho.Tak kam dojdeme.Mnohe z archeologickych objavou,by tu nebolo.

No tymto netvdim,ze dole uvedeny clanok je sto percent pravda.Nakolko som to osobne nenasiel v archyvoch.
No nadruhej strane,ako som napisal vysie:
Ak sa v zivote budeme zaoberat len podlozenym faktom,ktori budeme mat pred sebou.A nebode sa dat uverit bez toho.Tak kam dojdeme.Mnohe z archeologickych objavou,by tu nebolo.

Bez urasky a z uctou.

S pozdravom Vladimir Bakos.
_________________
Zaujimam sa,o rody Bakos, Liska, Kovaly, Michna. vladimirbakos@gmail.com
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
BibraX
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 17. 12. 2005
Príspevky: 44


PríspevokZaslal: št august 23, 2007 21:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Denis, ahoj. Suhlasim. Urcite si to zasluzi diskusiu. Archeologia do toho nepovie zrejme presnu odpoved, moze len pomoct. V tomto probleme - templari na Slovensku ma hlavne slovo praca s pisomnymi pramenmi. Ale neviem ci sa podari tak rychlo nieco prevratne objavit. Nadej je vzdy.
Ja osobne som velmi skepticky co sa templarov na Slovensku tyka. Aby to vsak neznelo, ze ich a priori odmietam, to nie. Len ako som nizsie spomenul, ku zmienkam o temlarom som viac ako opatrny. Vacsina zmienok sa totiz viaze hlavne k romantickemu 19.stor.
Urcite templari na uzemi Slovenska boli. Ale kde a kedy presne to je otazka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: št august 23, 2007 16:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Servus Bibrax,

ako som uz predoslal v prispevkoch nizsie, a ty to poznas presne tieto skazky sa nedaju bohuzial ani poriadne overit arch. pramenmi nakolko aj listiny ich spominaju iba obecne a nie s udanim miesta posobenia.
Ale vies, tato priam misteriozna tema si zasluzi vaznu diskuziu.
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BibraX
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 17. 12. 2005
Príspevky: 44


PríspevokZaslal: št august 23, 2007 12:00    Predmet: Hrad Teplica Odpovedať s citátom

Na zaklade akych pramenov tvrdite, ze hrad postavili templari? Obavam sa, ze je to rovnaka hlupost ako pri inych hradoch. Jedine kde sa spominaju templari je ludova tradicia.
Rovnako tak udajne postavili templari napr. hrad nad Sv. Jurom (Biely Kamen), co je urcite rovnako len povest.
Ale urcite by ma zaujimalo odkial s takou istotou tvrdite o tych templaroch... lebo najstarsou pisomnym pramenom je listina z 1453.
Ten neskory datum nech nikoho nepletie, je dodnes vela hradov o ktorych vieme len tolko, ze v minulosti boli postavene (zachovali sa mury), ale dodnes nie je znamy jediny pisomny pramen. Alebo len minimum.

A je pravdepodobne, ze za vystavbou hradu stal ostrihomsky arcibiskup. To je asi tak vsetko co sa o jeho pociatkoch vie. Ale templari? To som nikde neobjavil.

Pusty hrad, alebo Teplica bol najskor postaveny pocas 13.stor. a podla toho mala co sa o hrade vie, da sa predpokladat o druhej pol. 13.storocia.

Templarov by som takmer urcite vylucil.

Ten uvedeny clanok o templaroch vo Vyhniach hovori len o teorii a poukazuje na tuto moznost, aj z pohladu "skazky" o templaroch na hrade Teplica. Autor len uvadza: "...že templári, čo sa týka Sloven-ska, sa usadzovali (dostávali majetky alebo spravovali kráľovské majetky) na miestach, ktoré by sa opisom zhodovali aj s vašou lokalitou – bane, liečivé pramene, dôležité cesty (priesmyky, doliny) v dosahu hradu, ale aj odľahlejšie redšie osídlené miesta (myslím v stredoveku)..."
Ano to by vcelku sedelo, prave pri Piestanoch sa tiez uvazuje o Templaroch. Ale ako sa skoro vsade pise niet o tom zatial ziadnych jednoznacnych dokazov.

Preto prosim budte viac ako prisny a kriticky ku kazdej informacii o "templarskych pokladoch" hradoch a inych tajomstvach. Vsetko co je zahalene roznymi tajomstvami, legendami a povestami je lakave a pritazlive...vzdy je najednoduchsou odpovedou na kazdu takmer neuveritelnu vec: "...a co ked je to pravda!!!"



Vladimir Bakos napísal:
Pustý hrad - Teplica
Hrad postavil rytiersky rád Templári v 13. stor. Plnil strážno-obrannú funkciu pri vstupe do okolitých banských miest. Patril do sústavy hradov Revište – Teplica – Šášov, ktoré sa o blížiacom nebezpečenstve varovali pomocou ohňových znamení. Po zrušení rádu sa stal hrad majetkom Ostrihomského arcibiskupa. V pol. 15. stor. sa ho zmocnili husitské vojská, neskôr poľský kráľ Kazimír. Zmeny vlastníkov boli sprevádzané výrazným poškodením hradu. V 17. stor. sa využíval na rôzne štátne potreby. Pravdepodobne od 18. stor. zostal napokon opustený. Kamene z ruín hradu boliúdajne použité v rokoch na stavbu terajšieho kostola v Sklených Tepliciach.


S pozdravom Vladimiir Bakos.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaujimam sa,o rody Bakos,Liska.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: ut august 21, 2007 17:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nech sa paci,aj nabuduce.
Le potom napiste,nieco o vasom zisteni.
Wink
S pozdravom Vladimiir Bakos.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaujimam sa,o rody Bakos,Liska. stankaavlado@azet.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Modranka
Vojak
Vojak


Zaregistrovaný od: 16. 03. 2007
Príspevky: 13


PríspevokZaslal: ut august 21, 2007 9:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za indície... skúsim sa vydať smerom, ktorý si mi ukázal.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: po august 20, 2007 19:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohuzial-pusty hrad - Teplica,je znacna zrucanina hradu.

http://www.hrady.sk/pusty-hrad-teplica.php?image=list


S pozdravom Vladimiir Bakos.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaujimam sa,o rody Bakos,Liska. stankaavlado@azet.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: po august 20, 2007 19:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Pustý hrad - Teplica
Hrad postavil rytiersky rád Templári v 13. stor. Plnil strážno-obrannú funkciu pri vstupe do okolitých banských miest. Patril do sústavy hradov Revište – Teplica – Šášov, ktoré sa o blížiacom nebezpečenstve varovali pomocou ohňových znamení. Po zrušení rádu sa stal hrad majetkom Ostrihomského arcibiskupa. V pol. 15. stor. sa ho zmocnili husitské vojská, neskôr poľský kráľ Kazimír. Zmeny vlastníkov boli sprevádzané výrazným poškodením hradu. V 17. stor. sa využíval na rôzne štátne potreby. Pravdepodobne od 18. stor. zostal napokon opustený. Kamene z ruín hradu boliúdajne použité v rokoch na stavbu terajšieho kostola v Sklených Tepliciach.


S pozdravom Vladimiir Bakos.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaujimam sa,o rody Bakos,Liska.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: po august 20, 2007 18:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Alebo,clanok s tejto stranky.No podotykam,ze sa jedna,len o clanok.
A je konkretne o: Templarskich rytieroch vo Vyhniach
No odporucam vam ho.

http://www.vyhne.sk/main.php?id=98&program=noviny&firmy_slovenska_flag=0&id_noviny=21&cislo_m0=196&clanok_m0=1158

S pozdravom Vladimiir Bakos.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaujimam sa,o rody Bakos,Liska.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Modranka
Vojak
Vojak


Zaregistrovaný od: 16. 03. 2007
Príspevky: 13


PríspevokZaslal: po august 20, 2007 18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem Vladimírovi Bakosovi. Je to vskutku zaujímavá stránka. Prelúskala som ju, aj niektoré knihy, ktoré tam ponúkajú som prečítala, ale presné súradnice, kde by som našla indície o templároch na Slovensku tam nie sú. Mapka, na ktorej sú zakreslené kríže je síce zaujímavá, ale bez presnejšieho určenia objektov. Vie to niekto identifikovať?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimir Bakos
Kapitán
Kapitán


Zaregistrovaný od: 12. 07. 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Veľky Krtiš,Ľuboriečka

PríspevokZaslal: po august 20, 2007 17:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevie co konkretne hladate,ale mozno vam toto neako pomoze.
Je to nadherna stranka o tamplaroch,ale aj na slovensku.Tato stranka je konkrene venovana templarskemu radu.

Zo stranky: Stránky sa nezaoberajú úplnou históriou uvedených lokalít, všetky uvedené historické fakty sú použité len vo vzťahu k templárskemu rádu. Lokality sú podložené aspoň jednou zmienkou v literatúre, alebo archívnych dokumentoch. Pravdivosť niektorých nie je potvrdená.

http://www.templar.szm.sk/stranky/nohuver/nozaklad.htm

S pozdravom Vladimir Bakos.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaujimam sa,o rody Bakos,Liska.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: po august 20, 2007 14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

aha trosku som pohladla na inete a nasiel som toto:

Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230. Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili.

tolko stranke Martinceka....takze asi to bola len povest...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: po august 20, 2007 14:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Modranka napísal:
Ďakujem Denisovi aj Schwerzellovi. Schwerzell ma však priviedol na jednu myšlienku. Akú máte vedomosť o Vrchu pri Martinčeku či ako sa to volá a Skalka útočiska. Kdesi som to čítala, možno to nie sú presné názvy, možno je to iba názov miesta z povestí. Môže mať však táto lokalita čosi spoločné s templármi?


Neivem, ale asi nemyslite Skalu Utocista (Lapidis refugii)? Tym bol pomenovany Klastor v ktorom sidlili kartuzianski mnisi a jeho zbytky sa nachadzaju v Sl. Raji na KLastorisku (odporucam tuto stranku: http://www.klastorisko.sk/).
Sam som tam pomahal pri vykopavkach v 90 rokoch. Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Modranka
Vojak
Vojak


Zaregistrovaný od: 16. 03. 2007
Príspevky: 13


PríspevokZaslal: pia august 17, 2007 12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem Denisovi aj Schwerzellovi. Schwerzell ma však priviedol na jednu myšlienku. Akú máte vedomosť o Vrchu pri Martinčeku či ako sa to volá a Skalka útočiska. Kdesi som to čítala, možno to nie sú presné názvy, možno je to iba názov miesta z povestí. Môže mať však táto lokalita čosi spoločné s templármi?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: st august 15, 2007 14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

zopar dohadov:
poklad templarov na Slovensku???

Poklad templárov skrýva možno aj Dobrovodský hrad! ( z mynoviny.sk)

Tajný vchod do úkrytu vedúceho k bohatstvu zatiaľ ešte nikto neobjavil. Záhada ostáva naďalej ukrytá v šere tajomstva vekov. Podľa našich informácií existujú vo francúzskych knihách, kronikách a listinách templárov zmienky o hrade Dobrá Voda.
Neznámi zakladatelia hradu
Hrad Dobrá Voda je ranogotickou stavbou. Podľa jednej tradície ho vraj vybudovali záhadní templári na začiatku 13. storočia. Templársky rád založil francúzsky rytier Hugo de Payns v roku 1119 v Palestíne. Tzv. červení mnísi spájali kláštornú disciplínu s vojenskou funkciou. Ľudovo povedané, išlo o vojaka a mnícha v jednom. Meno získali podľa jeruzalemského chrámu – templum. Práve tu sa zúčastnili na križiackych výpravách, oslobodení a ochrane Kristovho hrobu. K nám prišli okolo roku 1150. Ich poznávacím znakom bol strieborný štít s červeným krížom.
S väčšou pravdepodobnosťou však za vznikom hradu stoja johaniti.

staci si vybrat...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut august 14, 2007 15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Laughing Laughing slobodomurarstvo ma viacero prudov, ale v principe oni stavaju novy chram. Templarska mistycita je dana ale slobodomurastvo sa na nu odvolavalo, v principe ale je to iba skazka aby si tento smer "obrodenia" nasiel korene. Templary boli cestny, sikovny ale hlavne bohabojny na to aby sa priecili Bohu, tak ako to robia niektore loze slobodomurarov a "tiezslobodomurarov". Ale to je uz ina tema.
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Modranka
Vojak
Vojak


Zaregistrovaný od: 16. 03. 2007
Príspevky: 13


PríspevokZaslal: ut august 14, 2007 15:53    Predmet: Odpovedať s citátom

A čo tak Spiš? Tam sa vôbec nič nenájde? Môžem spojiť symboli templárov so súčasnými slobodomurármi a ísť týmto smerom?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: po august 13, 2007 17:46    Predmet: Odpovedať s citátom

No asi Vas sklamem, pokial viem jedina stavba o ktorej sa tvrdi ze je dochovana z posobenia templarov na Slovensku je kostolik Vsechsvatych pri Liptovskej Sielnici ale podla mna je to len skazka lebo renomovany historici to popieraju.
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
     
 
© Denis Pongrácz         © Jozef Žiak          ISSN 1336-9040
Stránka je optimalizovaná na rozlíšenie 1024x768
www.slachta.com   2005-2012