Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia



 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

13.-14. stor na uzemi Slovenska..reps. Uhorska
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: st september 15, 2010 18:10    Predmet: Odpovedať s citátom

dakujem velmi pekne... Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
misok
Desiatnik
Desiatnik


Zaregistrovaný od: 14. 09. 2010
Príspevky: 23


PríspevokZaslal: st september 15, 2010 17:33    Predmet: Odpovedať s citátom

vela informacii Sopko, Julius. Kroniky stredovekeho Slovenska. Budmerice: Rak, 1995.; Sopko, Julius. Kronika uhorskych kralov zvana Dubnicka. Budmerice: Rak, 2004.; Pernis, Jaroslav. Vznesena zena stredoveku - princezne v dynastickej politike Anjouovcov. Budmerice: Rak, 2003.; k 13. storociu pozri napr. MARSINA, Richard (Ed.). Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae II. Bratislava: Obzor, 1987.; Marsina, Richard - Marek, Milos. Tatarsky vpad. Budmerice: Rak, 2008.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
roman.blasko
SPONZOR
SPONZOR


Zaregistrovaný od: 13. 06. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Kráľovce 149

PríspevokZaslal: ut august 26, 2008 11:51    Predmet: Odpovedať s citátom

13. a 14. storočie je zachytene sčasti v knihe prof. Matejíčka- ale jedná sa len o Košice a okolie a hlavne- ZDRAVOTNICTVO.. ale skusim to pohladat.. nasiel som tam zaujimave zmienky...
_________________
Roman Blaško
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: ut júl 04, 2006 17:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Mikuláš Práznovszky napísal:
P. S.:
Pošlem aj elektronické verzie ďalších publikácií, napr. takej, v ktorej sa nachádza latinský prepis donačnej listiny z 1. marca 1302 (aj jej fotografia), ktorou český kráľ Václav daroval trenčiansky hrad Matúšovi Čákovi.

Pre istotu mi zašlite aj Vašu poštovú adresu pre prípad, že podkaldov bolo viac a rozhodol by som sa ich pslať na CD.

Moja adresa je:

praznovszky.mikulas@konfer.sk


dakujem velmi pekne pan Praznovszky...poslal som vam kontatkne udaje v ss.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mikuláš Práznovszky
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 03. 06. 2006
Príspevky: 61
Bydlisko: Bočná 26, 940 71 Nové Zámky

PríspevokZaslal: ut júl 04, 2006 17:16    Predmet: Odpovedať s citátom

P. S.:
Pošlem aj elektronické verzie ďalších publikácií, napr. takej, v ktorej sa nachádza latinský prepis donačnej listiny z 1. marca 1302 (aj jej fotografia), ktorou český kráľ Václav daroval trenčiansky hrad Matúšovi Čákovi.

Pre istotu mi zašlite aj Vašu poštovú adresu pre prípad, že podkaldov bolo viac a rozhodol by som sa ich pslať na CD.

Moja adresa je:

praznovszky.mikulas@konfer.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Mikuláš Práznovszky
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 03. 06. 2006
Príspevky: 61
Bydlisko: Bočná 26, 940 71 Nové Zámky

PríspevokZaslal: ut júl 04, 2006 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Či existuje aj slovenská, nemecká alebo anglická verzia, žial neviem. Ak oznámite Váš e-mail, pošlem Vám elektronickú verziu publikácie Bukovszky, L.: Mátyusföld II. Fórum Kissebségkutató intézet, Lilium Aurum Könyvkiadó, Komárom - Dunaszerdahely 2005.

Slovo mátyusföld v preklade znamená Matúšova zem alias terrae Mathei(rozumej zem, ktorá svojho času patrila Matúšovi Trenčianskemu). Z obsahu publikácie pre informáciu uvádzam v preklade časť jeho obsahu:
- Historické vymedzanie Matúšovej zeme
- Vývoj správy Matúšovej zeme
- Usadlosti Matúšovej zeme vo svetle dokumentov
Ďalšie kapitoly sa už týkajú neskorších dejín Matúšovej zeme.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: ut júl 04, 2006 11:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Mikuláš Práznovszky napísal:
Kristó Gyula: Csák Máté. Budapest 1986, Gondolat, 207 p.
Je to životopis matúša Čaka.


dakujem , nejaku monografiu som uz obdrzal od p. Bohusa,

existuje aj slovenska (anglicka, nemecka) verzia vami uvedenej?
zial madarsky jazyk neovladam...
dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mikuláš Práznovszky
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 03. 06. 2006
Príspevky: 61
Bydlisko: Bočná 26, 940 71 Nové Zámky

PríspevokZaslal: po júl 03, 2006 20:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Kristó Gyula: Csák Máté. Budapest 1986, Gondolat, 207 p.
Je to životopis matúša Čaka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: po apríl 10, 2006 9:58    Predmet: Re: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

bohuss napísal:
Áno, vo word office, text je v maďarčine, má to 95 strán a 7,17MB. Ak by bol nejak problém to odoslať naraz. tak to rozdelím a pošlem zvlášť a vy si to už poskladáte. Len neviem kam vám to poslať, ak môžete súkromnú správu s mailom...


momentalne mam problem odoslat vam SS, stale mi vypisuje nejaku chybu
skuste mi poslat vas email v SS a ja vam napisem.
dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bohuss
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: Dunajská Streda

PríspevokZaslal: ne apríl 09, 2006 17:13    Predmet: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

Áno, vo word office, text je v maďarčine, má to 95 strán a 7,17MB. Ak by bol nejak problém to odoslať naraz. tak to rozdelím a pošlem zvlášť a vy si to už poskladáte. Len neviem kam vám to poslať, ak môžete súkromnú správu s mailom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: ne apríl 09, 2006 17:03    Predmet: Re: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

bohuss napísal:
Pán Schwerzell mám pre vás tu knižku o Čákovi vo worde. Žiaľ až teraz som si ju vyzdvihol, tak sa to trocha opozdilo. Dajte vedieť ako vám to duručím.[/list]


dakujem vo word office? kolko to zabera pamate? Je to ta v madarcine?
dakujem za velku pomoc
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bohuss
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: Dunajská Streda

PríspevokZaslal: so apríl 08, 2006 16:45    Predmet: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

Pán Schwerzell mám pre vás tu knižku o Čákovi vo worde. Žiaľ až teraz som si ju vyzdvihol, tak sa to trocha opozdilo. Dajte vedieť ako vám to duručím.[/list]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: po apríl 03, 2006 7:58    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

bohuss napísal:
p.Schwerzell,
tá kniha, čo som vám slúbil, že zistím jej presný názov je:
štvrtou čaťou z prameňov dejín Slovenska a Slovákov. Autori: Brezováková, Lukačka, Sedlák, Sopko. Názov: Pod vládou anjouovských kráľov, vyšla roku 2002 v Literárnom informačnom centre v Bratislave.

Tu nájdete preklady významnejších dokumentov z tej doby, ale aj preklady z kroník... Neviem, ale myslím si, že ak ju ešte nemáte, určite sa vám k Čákovi, či rozpracovaniu tej doby hodí.


dakujem Vam za podnetne navrhy, mensim probelmom (reps. casovym zdrzanim) je to za som dlhodobejsie v zahranici a momentlane nemam cas prist na Slovensko...predpokladam ze az v lete resp. na jesen tohoto roka, ale aj tak dakujem aspon uz viem co a kde mam hladat. Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bohuss
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: Dunajská Streda

PríspevokZaslal: ne apríl 02, 2006 7:18    Predmet: re Odpovedať s citátom

p.Schwerzell,
tá kniha, čo som vám slúbil, že zistím jej presný názov je:
štvrtou čaťou z prameňov dejín Slovenska a Slovákov. Autori: Brezováková, Lukačka, Sedlák, Sopko. Názov: Pod vládou anjouovských kráľov, vyšla roku 2002 v Literárnom informačnom centre v Bratislave.

Tu nájdete preklady významnejších dokumentov z tej doby, ale aj preklady z kroník... Neviem, ale myslím si, že ak ju ešte nemáte, určite sa vám k Čákovi, či rozpracovaniu tej doby hodí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jano
Kadet
Kadet


Zaregistrovaný od: 02. 03. 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: št marec 30, 2006 15:08    Predmet: schwerzell Odpovedať s citátom

Varsík, v knižnici, Halaga bol vydaný v malom náklade,len vo väčších knižniciach a Čižmára skús cez internet, ale bude pomerne draha.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: št marec 30, 2006 8:46    Predmet: Re: schwerzell Odpovedať s citátom

Jano napísal:
Branislav Varsík: Osídlenie košickej kotliny, Ondrej Halaga: Počiatky Košíc a zrod metropoly. Nájdeš tam všetko čo hľadáš, keď ti bude málo pridám ďalšiu literatúru.

vrela vdaka
daju sa tieto knihy kupit bezne alebo nie? Ked nie, kde ich treba objednat alebo kupit...dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jano
Kadet
Kadet


Zaregistrovaný od: 02. 03. 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: st marec 29, 2006 19:28    Predmet: schwerzell Odpovedať s citátom

Branislav Varsík: Osídlenie košickej kotliny, Ondrej Halaga: Počiatky Košíc a zrod metropoly. Nájdeš tam všetko čo hľadáš, keď ti bude málo pridám ďalšiu literatúru.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: st marec 29, 2006 11:37    Predmet: Re: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

bohuss napísal:
P.Schwerzell.
Tej literatúry v maďarčine by bolo viac, ale ak vás to zaujíma, jednu knižku v elektronickej podobe vám môžem zaslať. Ja ju síce nemám, ale v priebehu budúceho týždňa by som ju mohol získať. Je to:
Magyar történelmi életrajzok IV. (v preklade asi: Maďarské historické životopisy) , vydala to Magyar Tudományos Akadémia roku 1888 v Budapesti. Obsahuje 3 životopisy, okrem iného aj Matúša Čáka. Jeho život je tu na 167 stranách. Ak vás to teda zaujíma, tak sa pokúsim toto dielo získať a dám vám vedieť.


dakujem pan Bohuss, to by bolo fantasticke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bohuss
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: Dunajská Streda

PríspevokZaslal: ut marec 28, 2006 21:10    Predmet: Re: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

P.Schwerzell.
Tej literatúry v maďarčine by bolo viac, ale ak vás to zaujíma, jednu knižku v elektronickej podobe vám môžem zaslať. Ja ju síce nemám, ale v priebehu budúceho týždňa by som ju mohol získať. Je to:
Magyar történelmi életrajzok IV. (v preklade asi: Maďarské historické životopisy) , vydala to Magyar Tudományos Akadémia roku 1888 v Budapesti. Obsahuje 3 životopisy, okrem iného aj Matúša Čáka. Jeho život je tu na 167 stranách. Ak vás to teda zaujíma, tak sa pokúsim toto dielo získať a dám vám vedieť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Schwerzell
Major
Major


Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006
Príspevky: 249
Bydlisko: Schweiz

PríspevokZaslal: ut marec 28, 2006 19:01    Predmet: Re: p.Schwerzell Odpovedať s citátom

bohuss napísal:
Literárne informačné centrum v Bratislave vydalo niekoľko kníh - Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. Myslím, že by ste si v nich našli niečo čo vás zaujíma. Ja mám zatial iba tretiu časť, t.j. V kráľovstve svätého Štefana (vyšla v Bratislave r.2003), ale viem, že existujú tiež aj Anjouovci.... Presný názov tej časti neviem, ale keď vás to zaujíma koncom týždňa môžem vyzistiť. Na túto tému by som mohol skôr nejakú maďarsky písanú literatúru, tam je jej dosť, až moc, no neviem...


dakujem velmi pekne....inac po madarsky..sa vela nedohovorim...
viete ci bolo nieco napisane v madarstine o Matusovi Cakovi, nejaka faktografia reps. beletria?
dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
     
 
© Denis Pongrácz         © Jozef Žiak          ISSN 1336-9040
Stránka je optimalizovaná na rozlíšenie 1024x768
www.slachta.com   2005-2012