Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

potomkovia

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Pripomienky a návrhy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Viktor
Čatár
Čatár

Zaregistrovaný od: 05. 12. 2006

PríspevokZaslal: so apríl 14, 2007 14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Prajem Páni pekný deň.

S potešením zdielam Váš názor a prosím Vás o prepáčeni, lebo som prehliadol čas, kedy ste písaly príspevok.

S úctou Viktor.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pfziska
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

Zaregistrovaný od: 13. 03. 2006

PríspevokZaslal: pia apríl 13, 2007 7:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď som pred rokom písal tento príspevok, ešte som netušil o Klube Nobilium. Takže už ani z hľadiska spoločenského to nie je výkrik do tmy. Je to obrovské napredovanie k potešeniu nás všetkých.

Sursum corda.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Viktor
Čatár
Čatár

Zaregistrovaný od: 05. 12. 2006

PríspevokZaslal: št apríl 12, 2007 17:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Prajem pekný Ďeň, Vážený Páni.

Citácia:
Potomkovia šľchty si nechajú napísať pred mená Nemes alebo v skratke Ns. Tá myšlienka vychodí z pohľadu ľudí, ktorí povedia, že je to smiešne. A buďme realisti. V našej spoločenskej aj politickej situácii je to nielen smiešne, ale aj bezpredmetné, neznamenajúce nič. Nanajvýš nostalgické vrátenie sa o desťročia späť.

Musím s Vami súhlasiť a zároveň nesúhlasiť. Ľudia, ktorí si nechajú na svoje náhrobky vyryť Ns. alebo Nemes asi nehľadia na politickú či spoločenskú situáciu. Žijú vo svete svojho vnútorného presvedčenia, snívajú sen, ktorý JE desaťročia neaktuálny. A tí, ktorí si nechajú na náhrobky napísať Ns. tak snívajú kým ich nezlikviduje ozajstný buldozér. Mne sa to nezdá také smiešne, naopak snívanie je pekné. Ak to budete brať z pohľadu takých jednotlivcov, možno sa Vám to nebude zdať také smiešne. Sú to ich sny a oni sú na všetkú tú skutočnosť hrdí.

No máte úplnú pravdu, ak na túto záležitosť nazeráte zo spoločenského a politického uhla. Pretože súčasné spoločenské zriadenie, sa takémuto "výkriku do tmy" môže len vysmiať. Samozrejme, ak sa niečo nezmení v prospech takýchto nostalgických duší. Príklady pre takú zmenu ste už vykreslili.

Ja len s úsmevom vravím, aj ja som jednou takou dušou. Na druhú stranu, nemám v plánoch si nechať napísať na náhrobok Ns. alebo Nemes.
Svoju príslušnosť k svojím šľachtickým predkom, uchovávam vo svojej mysli. Mne to stačí, som so sebou spokojný a niekomu ďalšiemu to môže byť úplne jedno.

S úctou Viktor!
Návrat hore
kasanicky
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 07. 02. 2006

PríspevokZaslal: št apríl 12, 2007 16:57    Predmet: Uvaha Odpovedať s citátom

Slachtu stvorila ista etapa spolocenskeho vyvoja. Nakolko to zodpovedalo potrebam a hlavne mocenskym kombinaciam vtedajsich panovnikov vo velkom sa davali donacie a neskor sa produkovali armalesy a to hlavne vtedy ked uz nebolo co delit. V istom ohlade mi to pripomina privatizerov z obdobia 90-tych rokov na Slovensku.Aj oni boli v podstate obdarovani. Teraz ked uz nie je co privatizovat, tak ludia co bazia po spolocenskej prestizi si pisu na vizitky aspon rozne inflacne manazerske "tituly" resp. funkcie. Mam tak trochu pocit, ze je to v mnohom podobne. Vtip je v tom, ze napriek istym podobnostiam slachta a privatizeri nie su rovnaki. Odlisuje, resp. mal by ich odlisovat system hodnot, ktorym sa v zivote riadia. Som si isty, ze aj medzi slachticmi by sme nasli nejake cierne ovce, ale tipujem, ze to bude skor nieco ojedinele, zatialco v tom druhom priapade skor pojde o pravidlo. Tento vyrok by som zatial zaradil skor do kategorie hypotezy ako nejake overene tvrdenie. Navrhujem preto brat tento nazor trochu s rezervou.Prinajmensom dovtedy, kym to niekto spolahlivo nevyvrati, alebo nepotvrdi.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Rasto
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

Zaregistrovaný od: 20. 05. 2006

PríspevokZaslal: ne jún 11, 2006 21:34    Predmet: Odpovedať s citátom

No k tomu prvému príspevku šlachta sa z oficiálnovať extra nemusí lebo to vetšina ludí nepovažuje za potrebné. Organizácia čo udeluje tituly už na slovensku je a kto sa chce hrať na šlachtu môže sa tam aktivizovať. Za pravú šlachtu hovoria činy a jej charita.

-zvalcovaný buldozérom nových spoločenských systémov.

Šlachta prežila aj komunizmus a to sa v škole učilo že ten bude na veky...
Jano
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 02. 03. 2006

PríspevokZaslal: ne jún 11, 2006 20:14    Predmet: potomkovia Odpovedať s citátom

Ns- nobiles znie lepšie. predstav si koľko ľudi chodí po cintorínoch a koľki si to všimli a skús sledovať ich reakcie.
Návrat hore
pfziska
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

Zaregistrovaný od: 13. 03. 2006

PríspevokZaslal: st apríl 26, 2006 8:19    Predmet: potomkovia Odpovedať s citátom

Zase asi pustím kvapku do mora. Myšlienka ma napadla pri návšteve cintorína. Hľadiac na hroby, nielen staré, ale i cca desaťroččné. Potomkovia šľchty si nechajú napísať pred mená Nemes alebo v skratke Ns. Tá myšlienka vychodí z pohľadu ľudí, ktorí povedia, že je to smiešne. A buďme realisti. V našej spoločenskej aj politickej situácii je to nielen smiešne, ale aj bezpredmetné, neznamenajúce nič. Nanajvýš nostalgické vrátenie sa o desťročia späť. Iné by to bolo, keby sa podarila tomu všetkému dať koruna. Zoficiálniť systém šľachty, možno na báze neziskového združenia, s akceptovaným právom užívať aj udeľovať tituly. . . atď. Inak sa všetko bude javiť ako malé hranie sa na lastnom piesočku, ktorý bude po nejakom čase znova zvalcovaný buldozérom nových spoločenských systémov. Prinajlepšom, lebo zatiaľ je včetko nepovšimnuté a niet vážnejšieho dôvodu na povšimnutie, okrem tej nostalgie samozrejme. pfž
Návrat hore
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Pripomienky a návrhy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: