Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia



 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

Slobodné mestá a mešťania v nich

 
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Robo
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 21. 06. 2008
Príspevky: 60
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: so február 07, 2009 22:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem pán Denis; mimochodom, konečne som našiel aj ja niečo k "bockým privilégiám" - ak by to niekoho náhodou zaujímalo:
1. Ratkoš, P.: Výsadné a chotárne listiny Kráľovskej Boce - In Historický zborník Matice slovenskej V. (Martin, r. 1947)
2. Ratkoš, P.: Sociálne pomery na Boci v 18. a začiatkom 19. storočia - In Historica Slovaca (hist. zborník SAV, BA, r. 1951)
_________________
Zaujímam sa o rody Zacharovský, Špánik a Pavlík
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut december 09, 2008 14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

no mnohe z tych listin boli vyhlasene z falza uz v 19 storoci, takze to treba prehodnotit ale to nieje na mne ale na historikoch, inak casto sa j take listiny povazovali za doverihodne, ale Boca nebola nikdy slobodna a bola zavysla na rode Szentivanyi ako zemepanoch, aj ked komorsky grof im zarucoval ochranu.
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Robo
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 21. 06. 2008
Príspevky: 60
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: so december 06, 2008 21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Prepáčte, pán Denis, vrátim sa ešte k Boci a jej privilégiám - totiž, ak tie Kráľovskobocké listiny boli skutočne falzá, tak by sa asi niektoré údaje na stránke http://www.boca.sk/obce/vboca/index.html mali asi zmeniť, či nie?
_________________
Zaujímam sa o rody Zacharovský, Špánik a Pavlík
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jozef
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005
Príspevky: 1310
Bydlisko: Nemes Kosztolányi

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 12:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Denis, samozrejme len v pripade ze by ho cestou do kostola nezrazil autobus MHD
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
palo
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006
Príspevky: 151
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 11:47    Predmet: Odpovedať s citátom

nuz, nieco na tom bude Smile zburane vsetky mlyny, pivovar, pila... na namesti ostalo nejakych 10 domov este, ze aspon tie kostoly ostali Rolling Eyes
_________________
s hlbokou úctou
Palo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 11:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing no to ano, keby dnes zisiel z hradu tak by asi po prichode do prievidze sa stratil a zostal by asi len v kostole:-D tam by sa asi citil bezpecne ze sa nestrati Laughing
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
palo
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006
Príspevky: 151
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 11:31    Predmet: Odpovedať s citátom

nepacilo . ved ten ked videl co sa s jeho panstvom porobilo tak sa nestihal v hrobe obracat , Jano take slzy ronil az zacali presakovat cez sarkofag
_________________
s hlbokou úctou
Palo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 10:26    Predmet: Odpovedať s citátom

No pekne Jozef, a co takto okresna poddanska dedina Laughing ,
to by sa Palffymu urcite pacilo viac Laughing
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jozef
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005
Príspevky: 1310
Bydlisko: Nemes Kosztolányi

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 19:39    Predmet: Odpovedať s citátom

konecne sa na to "mesto" nasiel spravny termin. OKRESNA DEDINA. Laughing Laughing Laughing

no fuj, takto si ja na vlastne okresne "mesto" hovorim, ved ma tam ukamenuju uprostred kruhoveho objazdu ked sa tam ukazem Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
palo
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006
Príspevky: 151
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 17:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef, ved nikto Rolling Eyes , PD uz nema prava a kedze jej ich nikto ani nemoze vratit tak uz ostane najvacsou poddanskou obcou na ponitri SmileSmileSmile
_________________
s hlbokou úctou
Palo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jozef
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005
Príspevky: 1310
Bydlisko: Nemes Kosztolányi

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

kto tu povazuje PD za mesto???? Laughing Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 15:10    Predmet: Odpovedať s citátom

tak tak Pali, zivot je niekedy sfina Laughing
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
palo
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006
Príspevky: 151
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 14:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile nuz hlavne, ze Thurzove uznanie sloboody PD, bolo dokaz pre stratu prav Sad
_________________
s hlbokou úctou
Palo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 14:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale Thurzo respektoval prava, Palffy ich zrusil definitivne. Co sa tyka toho oznacenia tak civis sice boli ale platili portalnu dan zemepanovy, teda boli v podstate na poddanskom prave. V podstate si platili cenzus.
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
palo
Generálmajor
Generálmajor


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006
Príspevky: 151
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: so október 04, 2008 15:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Denis, Prievidza bola trnom v oku ako slobodne kralovske mesto uz Thurzovi, Palfi iba dokonal dielo a vedenie mesta ani cez dovolavanie sa na dvore neuspelo.
kazdopadne Prievidza tento politicky stav nikdy vnutorne neuznala a mestania sa v matrikach pisali civic este v 19.tke
_________________
s hlbokou úctou
Palo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: st október 01, 2008 12:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Boca bola poddanska obec takze je jasne ze toho moc nenarobili proti zemepanom. Staci si pozriet Prievidzu, ako dopadla po tom ako vyhorela, spalili sa listiny a Palffyovci z okamzite urobili poddanske mestecko Wink
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Robo
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 21. 06. 2008
Príspevky: 60
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: ut september 30, 2008 20:55    Predmet: Odpovedať s citátom

No v prípade mojich predkov je to také zamotané... Moji predkovia pochádzajú zo Szent-Ivanyiovskej strany Vyšnej Boce (okr. Lipt. Mikuláš, kedysi banské mestečko - Oppidum Montanum) a viedol sa tam spor dlhoročný začiatkom 19.st. s urodzenými pánmi zo Svätého Jána o tom, či Boca (aj na ich strane) je slobodné mestečko, alebo nie... - pokúšam sa tiež trochu pátrať, ako to v skutočnosti skončilo, niektorí majú na to jasnú odpoveď (že Boca prehrala), ale ešte stále mám nejaké pochybnosti.

Každopádne, ako to bolo s tým vlastníctvom? Mohol nevoľník (v. 18.st. ) vlastniť podiely v baniach? Alebo poddaný (zač. 19 st.) lúky či dom a potom to predať, či kúpiť?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Denis
Administrátor
Administrátor


Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005
Príspevky: 785
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: ut september 30, 2008 13:29    Predmet: Odpovedať s citátom

vsetko stoji na tom ake to mesto malo status - ak to bolo slobodne kralovske mesto tak mestan bol vsade slobobodny. Ak to bolo zemepanske mesto tak mestan bol pokial neziskal slobodu poddany.
Soltyske mesta to mali podla dohody s zemepanom.
_________________
Kone a serm su mojou celozivotnou laskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
duros
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 11. 09. 2008
Príspevky: 65


PríspevokZaslal: po september 29, 2008 21:57    Predmet: Odpovedať s citátom

predtym, ako som zacal chodit do archivov, som si nieco prestudoval a stiahol a ulozil. Z nejakeho fora mam ulozene toto:

Kto to bol MESTAN.
Slobodne kralovske mesto bolo cosi ako slachticka pravnicka osoba. Malo vysady, mohlo mat erb, zastavu, poddanske obce. Jeho obyvatelia sa volali mestania a boli cosi ako hromadny slachtic. Osobne slachticmi neboli, ale na uzemi mesta mali vysady a navonok boli slobodni. V uradnom styku so slachticom si boli rovnocenni. Mestianstvo sa ziskavalo udelenim, dedenim, alebo sobasom. Puhe pristahovanie nestacilo. Nebol to titul, skor nazov a spolocensky stav. Ze vasi predkovia boli mestania zistite, ked v krstnom ci sobasnom liste pri mene je napisane "mestan" alebo "polgar" alebo "burger". Nebude takych vela, lebo mestanmi boli hlavne Nemci a ti boli deportovani po 2.sv. vojne.

K: mešťan
Mešťanom sa stal ten, kto kúpil v meste (námestie, centrum, neskôr širšie centrum) dom.
Kto býval "na hospode", po našom teraz "na priváte", ten si veru nemohol meštianstvo kúpiť. Samozrejme, že všetko schvaľovali radní (mestská rada). V prípade, že mesto malo nemecký charakter, tak aj mestskí poslanci boli Nemci a mali možnosť nepustiť si do mesta iných (Maďarov, Slovákov, Chorvátov, Židov).
V druhej polovici 19. storočia to však už neplatilo ani pre židovskú komunitu (dávno predtým už boli mešťania aj iné národnosti), ktorá ako posledná získala práva kupovať domy !
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Robo
Rotmajster
Rotmajster


Zaregistrovaný od: 21. 06. 2008
Príspevky: 60
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: po september 29, 2008 15:17    Predmet: Slobodné mestá a mešťania v nich Odpovedať s citátom

Vážení páni šľachtici, či nešľachtici, hlavne historici,

viem, že toto je stránka o šľachte, a tým pádom tu môj príspevok ani ja (zrejme) príliš nepatríme, ale napriek tomu si opäť dovolím položiť otázku týkajúcu sa histórie.

Zajíma ma, či je správny môj predpoklad, že ak sa niekto chcel stať mešťanom nejakého slobodného mesta, musel byť predtým slobodný?
Či mohli nejakého poddaného oslobodiť mešťania tým, že by sa stal jedným z nich...?- na také niečo nemali právo, však?

A je správne tvrdenie, že nevoľník nemohol nič vlastniť? - Dom, pôdu,....? A ako to bolo s podielmi v baniach? Môžem predpokladať, že ak môj predok vlastnil v nejakej bani podiely (bol courburarius) bol slobodný?

Ďakujem veľmi pekne!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
     
 
© Denis Pongrácz         © Jozef Žiak          ISSN 1336-9040
Stránka je optimalizovaná na rozlíšenie 1024x768
www.slachta.com   2005-2012