Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

Zmena priezviska na madarske
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 10:39    Predmet: Odpovedať s citátom

ALE POZOR - DNES PODLA MATRICNEHO ZAKONA MATE PRAVO NA PRIEZVISKO V PODOBE AKU POUZIVALI VASI PREDKOVIA! NEDAJTE SA LUDIA!!!
Jozef
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005

PríspevokZaslal: so október 04, 2008 11:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Podobne veci sa stavaju aj dnes. Poznam troch surodencov (vsetci narodeni v 70-tych rokoch) a jeden ma v rodnom liste Kiš, druhy Kiss a treti Kišš. Toto su veci ktore sa bezne stavali, stavaju a myslim ze aj stavat budu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
alena
Vojak
Vojak

Zaregistrovaný od: 16. 04. 2006

PríspevokZaslal: so október 04, 2008 10:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobra tema.....

Na Slovensku je mozne vsetko, len treba dostatocne chciet....

Styri deti mojho stareho otca boli z vole, ci nalady matrikara pomenovane v priebehu 12 tich rokov Révayová, Revay, Revaiova, Revaj....

A to je nic oproti tomu, ze stary otec sa narodila ako Révay....ale pochovavali sme ho ako Revaja....

Kto povedal, ze Amerika je krajina neobmedzenych moznosti asi nebol u nas...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: št október 02, 2008 14:42    Predmet: Odpovedať s citátom

To sa casto pomadarcit nedalo, ale v Modre a Jure je to zname vid Tuczentalel- Puzdor. To bola modna vlna pri konci 19. storocia, v Blave zasa zo Schiller sa stal Harkay.
St.peter
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 30. 04. 2006

PríspevokZaslal: št október 02, 2008 13:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Serpens,

vo Vasom pripade ide o jedno meno s roznymi formami pisania, podla toho ako farar pocul, ci v akom jazyku asi premyslal Smile
Takych priezvisk je vela ktore maju rozne formy pisania. To som videl napr. pri rode Kraic v Modre (Kreutz, Kraitz, Kraytz, Kreutzer, Kreucz, Kraicz, Kreitz).
Casto to jeden farar pisal rovnako, potom druhy farar prisiel s dalsou verziou.

Neviem ci to pomadarcovanie znamenalo, preklad povodnej verzie mena, alebo si aj vymyslali nove? Napriklad aby sedelo zaciatocne prismeno a koncovku si dali maďarsku.
Napriklad som sa s tym stretol pri rode Taubinger, jeden clen si zmenil meno na Törey.
Serpens
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

Zaregistrovaný od: 02. 01. 2006

PríspevokZaslal: st október 01, 2008 13:47    Predmet: zmena mena Odpovedať s citátom

Citácia:
Bolo nieco podobne aj u krestanov? Som sa stretol viac krat ze si nejaky Nemec ci Slovak zmenil priezvisko na madarske. Ale to bolo najma u uradnika, ktory chcel robit karieru.
Niekedy o tom ani sám "Majiteľ" mena nemusel vedieť , že je v matrike zapísaný inak , to urobil farár tak ako bol naučený a chcel robiť . Ale úradníci si dávnejšie (do - pred) rokom 1848 mená radšej polatinčili či ponemčili. Pretože dovtedy sa úradne nepoužívala maďarčina. Ale ani poslovenčenie nieje zvláštnosťou.
napr: 1540 - WĘŻYK , 1540 Venchik, 1549 - Venzsik ,1585 - Wenzik , 1612 - Venzik , 1695 - Wenchik , 1708 - Venzsik , 1723 - Wenžik , 1807 - Wenzsik, 1848 - Wenchik, 1850- Venčík, 1863 -Venžik , 1890 - Wenzik , 1923 Venžik
s pozdravom Venžik
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po september 29, 2008 12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano je to tak, ajked to nebolo explicitne, teda povinne.
Na to existuje viacero precedensov, napr. Jozef II a jeho patent o povinnosti židov pouzivat priezviska a ak ich neprijali tak im malo byt udelene podla zoznmu v nemcine. Slovensky stat tiez prikazoval ak niekto chcel pracovat v statnej sprave musel si poslovencit priezvisko. Napriklad sa z Deaka stal Dvorsky alebo z Neumanna - Novak.
St.peter
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 30. 04. 2006

PríspevokZaslal: po september 29, 2008 8:18    Predmet: Zmena priezviska na madarske Odpovedať s citátom

Mozno ma poslete niekam, ze to nesuvisi so slachtou, ale chcem sa opytat na tuto vec ci je pravdiva.
Existovalo taketo nariadenie?

Uhorské nariadenie č. 54036-85 ("Századunk Névváltoztatássi 1800-1893" - kiadja Hornyánszky Viktor, 1895, str. 188), ktoré prikazovalo uhorským židom zmeniť nemecky znejúce mená na maďarské.

Aj sa vo velkom vyuzivalo?

Bolo nieco podobne aj u krestanov? Som sa stretol viac krat ze si nejaky Nemec ci Slovak zmenil priezvisko na madarske. Ale to bolo najma u uradnika, ktory chcel robit karieru.

Ved aj hercom v Hollywoode, aby sa presadili, tak im na zaciatku radili zmenit si meno na anglicke, lahko zapamatajuce.
Vid Kirk Douglas, Charles Bronson a pod.
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

Prejdi na: