Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

Obnovme monarchiu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Konstantin
Kapitán
Kapitán

Zaregistrovaný od: 26. 03. 2006

PríspevokZaslal: st január 30, 2008 11:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre p. BibraX musim poznamenat, ze ani slovensky/slovansky vyvoj na tomto uzemi nezacal nahle a z nicoho. Tak ako sem prisli stari Madari, prisli historicku chvilu pred nimi stari Slovania. Strasne ich to mrzi, nevedia ako to prekonat ze su pristahovalci, tak razia tezu ze vraj prisli do prazdneho uzemia. Take cosi tu nikdy nebolo a byt nemohlo. Okrem toho vsetky nalezy svedcia ze sem neprisli nahle, ako osidlenci, ale skor presakovali po skupinach. Nota bene, prevzali miestne nazvy po Germanoch, od koho asi ineho. Vsak doteraz neboli vyvinute slovanske nazvy hlavnych geografickych utvarov na dnesnom Slovensku, pouzivaju sa povodne spred tisicroci, s tym nepohla ani pozdejsia madarska administrativa, naco aj. Vtedajsie povodne osidlene obyvatelstvo mozno nemalo ten stupen spolocenskej organizacie ako pozdejsie Velka Morava, ale to je dane postupnym vyvojom. Nejaka organizacia na ktoru sa nasledne navazovalo musela existovat, boli tu predsa germanske zvazy, na ich cele stali akisi panovnici, zmatok nemozno predpokladat u Nemcov ani tych starych. Ak teda niekto naznacuje, ze co tu ti Madari chcu vsak sem prisli, nech si uvedomi ze aj on sem prisiel. Historicky nedavno! Takze trochu skromnosti nazaskodi, skorej sa treba starat aby jeden nebol sprosty sedliak Europy. Do toho patri aj nepotlacanie vlastnych dejin, v ktorych sa neodvratne vyskytuju aj take strasidla, ako slachta byvalej monarchie, co je povodnym poslanim tohto servera takze sa toho drzme. Uf.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: st január 30, 2008 11:06    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim ze ste vsetci "mimo mysu", teraz treba oslavovat byvaleho poddaneho mojich predkov Juraja Janosika (po madarsky Sik Janos) a Pribinovi ako kralovi slovakov postavit sochu. Taky je smer dnes vazeny, a nie monarchiu restaurovat, ved len ten fakt za by sme mali minimalne milion kandidatov na krala. to je tam na 25 rokov az by sa na tom slovaci dohodli.
Okrem toho by sme museli prerobit ucebnice, Fico by si musel nasypat popol na hlavu a odstranit svojho hrdinu s druzinou z kancelarie a nakoniec by urcite kandidoval nakolko on trvdi ze narod si ma ctit svoju historiu a vracat sa ku korenom a legendam Laughing no nebol by hned najlepsim kandidatom? Laughing
roman.blasko
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 13. 06. 2007

PríspevokZaslal: st január 30, 2008 11:02    Predmet: Ad p. Jozef Odpovedať s citátom

Tak tak... vrele odporucam vsetkym knihu "1984" - skutocna fikcia- docitate sa tam ako vyzera kapitalista, ze ma cylinder a v tovarni miedsto neho robia male deti, a ze kral bol tlsty clovek ktory seden na trone a nic nerobil....

hmmm... ako pravdivo vystihol moj oblubeny "pán George" to, co sme citavali v dejepisnych ucebniciach za onej ery...

no zarmucuje ma, ze ani dnes tomu nie je inak...

Suhlasim s Vami pa Jozef...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zuzka
Major
Major

Zaregistrovaný od: 21. 08. 2007

PríspevokZaslal: st január 30, 2008 10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja len ze sa mi pacila tvoja odpoved Jozi...ale nejde mi upravit vlastny prispevok Very Happy

Zuzka napísal:
Zazratym odporcom slachty ja vzdy odporucam len jedno, aby si dobre presli vlastnu genealogiu, najdu tam tolko slachty, ze zistia ze nadavaju na svojich predkov.

Laughing[/quote]
Zuzka
Major
Major

PríspevokZaslal: st január 30, 2008 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Zazratym odporcom slachty ja vzdy odporucam len jedno, aby si dobre presli vlastnu genealogiu, najdu tam tolko slachty, ze zistia ze nadavaju na svojich predkov.[/quote]

Laughing
Alica
Nadporučík
Nadporučík

Zaregistrovaný od: 15. 01. 2008

PríspevokZaslal: ut január 29, 2008 20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Jozef,
máte pravdu. Ale škoda, že je to takto.
Nuž, Slováci majú celkovo ako národ veľa dobrého, tak to musí byť asi vyvážené aj niečím zlým.

Dakujem za Vasu reakciu.

S pozdravom

A.
Návrat hore
Jozef
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005

PríspevokZaslal: ut január 29, 2008 19:44    Predmet: Odpovedať s citátom

No ono je to mozno o tom, ze tento narod (a myslim ze nielen tento) funguje na systeme placu nad rozliatym mliekom. Desiatky rokov sa vsetci vyhovarali nato ze vsetko zle urobila slachta, teraz uz skoro 20 rokov sa vsetci vyhovaraju ze za vsetko zle co v tejto krajine je mozu komunisti, este desiatky rokov sa takto vyhovarat budu a potom sa najde nova vyhovorka.

Dnes robia mienku media, kedysi vyrabali "realitu" napriklad ucebnice dejepisu. Ved co by si uz len mohli ludia mysliet dobre o slachte, ked od detstva im na dejepise tlacili do hlav "hrdinske" skutky Janosika, a za ukazkovu predstavitelku slachty bola povazovana Alzbeta Bathory. Ja sa necudujem ludom ze maju casto averziu voci slachte, je to len neznalostou danej problematiky, oni poznaju slachtu akurat z rozpravok, alebo tych hluposti co ich naucili v skole.

Zazratym odporcom slachty ja vzdy odporucam len jedno, aby si dobre presli vlastnu genealogiu, najdu tam tolko slachty, ze zistia ze nadavaju na svojich predkov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
Alica
Nadporučík
Nadporučík

Zaregistrovaný od: 15. 01. 2008

PríspevokZaslal: ut január 29, 2008 19:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno iba nemam prehlad o historii. Ale mne sa zda, ze je vacsia sanca v monarchii alebo akejkolvek vlade stojacej na jednom cloveku, ze ak je zla, s jeho smrtou sa to skonci. Ale rezim ako komunizmus nezahynie ani ked pomru generacie. Je takmer 20 rokov od neznej revolucie, a predsa este zije v mnohych ludoch...
Slovensku monarchiu si predstavit neviem. Skor sa mi to spaja s Uhorskom. To by u nas asi skor nastala epidemia infarktu a pocet obyvatelov klesol aspon o polovicu.
U nas vseobecne chyba ucta, az na male percento vynimiek. U mnohych ludi kto ma viac, je zly.
Nevazia si dnesnych predstavitelov statu (co sa sice ani necudujem) a pri slove slachta do mnohych vstupi neuveritelny hnev. Mohla som to vidiet nedavno, ked predo mnou jedna slecna povedala, ze keby bola monarchia, jej "rodina by boli zobraci a makali na panskom". O nejaky cas vysvitlo, ze jej rodina nebola v tych casoch taka chudobna, je z ucitelskej rodiny a pra - pra - stareho otca mala obchodnika - klobucnika tuna niekde od Trnavy.

A dnesna 'elita' ma za sebou nieco, co slachta nie. Co ale velmi formuje mienku ludi - 7. velmoc, media!

Nemozem si pomoct, ale mam pocit, ze aj zrusenie slachtickych titulov po vojne bolo hlavne zo zavisti. Ale to je iba moj nazor, mozno mylny.Ja sa s touto, udajne typickou slovenskou vlastnostou, stretavam snad stale. Je mi z toho smutno. Moja mama hovorieva, ze "lakomemu ani zavistlivemu ani Pan Boh nedopraje". A preto sme vraj chudobny narod.

S pozdravom
A.
Návrat hore
richard zelenay
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 27. 02. 2007

PríspevokZaslal: št november 01, 2007 13:56    Predmet: nový kráľ Odpovedať s citátom

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Na jednej hodine dejepisu v Trnave v roku 1985 bol odpovedať môj kolega teraz 50-tnik a pýtali sa ho kto bol Matúš Čák Trenčiansky keďže
nevedel tak sa mu druhý spolužiak snažil našepkať "pán Váhu a Tatier" nepočul dobre tak odpoveď znela "Kráľ Váhu a Tatier". No a tak prebehla tajná korunovácia Matúša Čáka Trenčianskeho za kráľa in memoriam v roku 1985 v Trnave.
Z toho vyplíva ,ze korunovať kráľa vôbec nieje problém.Tak prečo robiť monarchiu.
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
roman.blasko
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 13. 06. 2007

PríspevokZaslal: po október 29, 2007 7:15    Predmet: Ad diskusia.... Odpovedať s citátom

Tak takto ma vyzerat v poriadnom fore.... Wink))

V jednom prispevku bolo- "prebujnela snaha vytvorit jeden madarsky narod v 19. storoci"....

ano.. toto velmi pokazilo naše medzinarodne vztahy...

ale vieme to mi napravit
I. nagy
Major
Major

Zaregistrovaný od: 21. 08. 2006

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 19:54    Predmet: Odpovedať s citátom

BibraX,

Uznavam co ste napisali. Dakujem za vysvetlenie.

Pan Joannes,

'Najmudrejsi kral' - to asi mate od Dobsinskeho. Len jeho primenie prezradza Matejovu nadutost. Svoj rod si odvodzoval od Rimskej patricijskej familie Corvinus - a ako dokaz ukazoval na svoj erb. Ale to ste asi necitali Filareteho. Po Latinsky. Wink

Ospravdlnujem sa vsetkym za to ze som uniesol temu od Monarchie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Jano
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 02. 03. 2006

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 19:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Veľký...
Určite neviete prečo bol Matej Korvin najmúdrejším Uhorským kráľom.
Pomôžem Vám, všetky listiny vydával v latinčine.
Návrat hore
BibraX
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 17. 12. 2005

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 18:03    Predmet: Odpovedať s citátom

I. nagy napísal:
Co, prosim vas, ma 'Velka Morava' spolocne zo Slovenskom? A este k tomu Rusko....?

Matej Korvin raz poslal svojich Talianskych umelcov do Moskvy, aby tam postavili take skvosty akymi sa leskla Buda. Tam sa pre mna priame styky koncia. Mozno preto lebo Rusi architektom nedovolili staviat ciste Renesancne budovy, a tak vznikla ta opacha - Kremlin.

Wink Wink

PS: Prepacte, ta vidlicka bola metaforicka.

Pan Nagy, k Vasej otazka, co ma "Velka Morava" spolocne so Slovenskom je velmi podivuhodna. Verim, ze islo len o nespravne konstruovanu otazku, ktora bola myslena presne naopak.

Nebudem tu rozpisovat vsetko, ale staci napisat slovo - korene.
Uhorske kralovstvo prebralo spravny system "Velkej Moravy". Treba uviest krestanstvo. Nemyslim tu teraz Cyrila a Metoda, ale uz pred nimi misie z nemeckych zemi. Po nemeckych misiach, Cyril s Metodom a po nich opat vplyv nemeckej oblasti. Netreba zabudnut na Kocelove kniezactvo v oblasti Blatenskeho jazera - tzv. Blatnohrad, kde bolo krestanstvo vyrazne podporovane. Takze ak zoberieme krestansku kulturu, na isty cas utlmenu vpadom nomadskych kmenov, ktoreho vyraznu cast tvorili madarske kmene (neskor opat podporovanu), dalej spravny system (komitatne hrady po vzore centralnych hradisk, prebratie polnohospodarstva od povodneho Slovanskeho obyvatelstva, tak zistime, ze Velka Morava nie len pre samotne uzemie dnesneho Slovenska je vyznamna, ale aj pre oblast dnesneho uzemia Madarska (hlavne severna, zapadna a centralna cast).

Co sa toho Ruska tyka, nie su priame styky take vyrazne. Ale netreba zabudat, ze Ruske kniezatstvo, konkretne Moskva sa stala 3.Rimom. Rim - Kontantinopol - Moskva. To je samozrejme trosku mimo, nakolko nasa oblast spadala pred vznikom aj po zaniku Velkej Moravy pod zapadnu "katolicku" cirkev . Ale to len pre zaujimavost. Zvyky, ktore fungovali v Rusku, ostali zive aj na Slovensku. Nie je sa co divit, kultura Slovanov a ich prejavy prezila velmi dlho, v podstate do dnes. Jedine co vyrazne kulturu Slovanov v nasej oblasti potlacalo, bola az v 19.stor. prebujnela a pre Uhorsko samovrazedna snaha o vytvorenie jedineho madarskeho naroda.

Aby som len doplnil, dokazy o osidleni dnesneho uzemia Madarska Slovanmi pred prichodom nomadskych kmenov su jednoznacne. A je ich velmi vela, i napriek snahe niektorych madarskych vedcov neuverejnovat tieto skutocnosti.

Aby som sa vratil spat k otazke o suvise Velkej Moravy a Slovenska. Ak si prejdeme vsetko postupne, odmietnutie Velkej Moravy ako niecoho bezvyznamneho by bolo ako popriet sam seba. Nebyt Velkej Moravy, nebolo by Uhorskeho kralovstva a nebolo by dnes Madarska a Slovenska. Uzemie oboch statov by v minulosti bolo nepochybne v rukach Franskeho krala a vyvoj by sa uberal inym smerom. Ale to su uz ciste spekulacie.

Jedno ale je iste Velka Morava pre nasu oblast strednej Europy bola sice kratkou epizodou ale o to dolezitou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zuzka
Major
Major

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 16:56    Predmet: Odpovedať s citátom

I. nagy napísal:
Co, prosim vas, ma 'Velka Morava' spolocne zo Slovenskom? A este k tomu Rusko....?
Matej Korvin raz poslal svojich Talianskych umelcov do Moskvy, aby tam postavili take skvosty akymi sa leskla Buda. Tam sa pre mna priame styky koncia. Mozno preto lebo Rusi architektom nedovolili staviat ciste Renesancne budovy, a tak vznikla ta opacha - Kremlin.

Wink Wink

to, ze cast uzemia Slovenska bola zahrnuta vo Velkomoravskej risi, zili tu Slovania, v "Rusku" taktiez, cize slovanska tradicia.... Laughing okrem toho "narodobudenecke" snahy, slovensky jazyk a to vsetko okolo bolo zalozene na velkomoravskej tradicii a na Cyrilovi a Metodovi Very Happy
tomu s Korvinom nerozumiem...

tiez som to povazovala vidlicku za metaforu, ale to nemeni nic na veci, ze etiketu a protokol neovladaju a aj slachtic sa vsetko co vedel musel naucit... nenarodil sa "dokonaly"... a ani nim urcite nebol...
I. nagy
Major
Major

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 16:43    Predmet: Odpovedať s citátom

DO Parlamentu? Nikdy! Ved ustava je zalozena na 'Cyrilo-Metodovskom posolstve', comu ja vobec nerozumiem.

Wink
Návrat hore
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 16:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Vaz. pan Nagy,

myslim ze by ste patrili do nasho parlamentu.
Slovensko predsa tvorilu sucast tzv. Velkej Moravy, a Uhorsko na niektorych jej castiach vybudovalo stat a potom z toho bolo CSR a nakoniec Slovenska republika a teda aj uctenie si chlebou a solou mame spolu s rusmi rovnake.

Naposledy upravil Denis dňa ne október 28, 2007 18:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
I. nagy
Major
Major

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 16:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Wink Wink

Návrat hore
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 15:23    Predmet: Odpovedať s citátom

uf Zuzka,
myslim ze ste zatali do ziveho!!! Presne tak to je, elita nevznika za rok aj ked pride k majetkom zo dna za den. Ale to uz tak plati historicky- staci sa pozriet do Francuzka v case revolucie alebo Nemecka ked Hitler prisiel k moci alebo nebodaj po roku 1989 u nas, uf ale uz radsej nic nepoviem Laughing
Zuzka
Major
Major

PríspevokZaslal: ne október 28, 2007 12:13    Predmet: Odpovedať s citátom

I. Nagy napisal:
Uznajme, Slovaci slachtu nechcu a nikdy nechceli. Uz od zaciatku Cesko-Slovenska sa rozhodli, ze ze Slovenska kultura par excellence je kultura plebejska. Ked pridu zahranicny hodnostari, ponukneme im chlieb a sol. Ake zlate, povedia si. Slovaci si sami zvolili rolu sprosteho sedliaka Europy, a teraz chcu nase politicke a finacne elity s tohto stereotypu co najrychlejsie vykluckovat. Eventualne sa im to podari, ale zatial mame zarucenu zabavu. Je to pozoruhodne ako sa im vzdy podari pouzit nespravnu vidlicku pri veceri.

"Tento slovanský zvyk pochádza z obdobia Veľkomoravskej ríše. Bochník chleba symbolizuje život, soľ zasa zdravie. V západnej časti Ruska chlebom a soľou vítali cára či cárovnú predstavitelia mesta, ktoré sa vladári rozhodli poctiť svojou návštevou. Viete si predstaviť vzácnejší dar na uvítanie? Chlieb, ktorý po stáročia dorábali ľudia len a len vlastnými rukami a bol ich základnou potravou a soľ, dar zeme, vzácnejšiu než zlato. Chlieb a soľ, vychádzajúc z kresťanstva, boli symbolom pohostinnosti, priateľstva a úprimných myšlienok. Preto nesmeli chýbať pri žiadnom, i keď inak skromnom pohostení každej návštevy."

http://sekanova.blog.sme.sk/c/96946/Chlebom-a-solou.html

pokial viem tak to aku vidlicku pouzit pri veceri a kedy sa musi aj slachtic naucit, nenarodi sa s tym... Laughing a to ze sa tym strapnuje nasa politicka a diplomaticka elita, tak to svedci o konkretnych ludoch, zaklady etikety a diplomacie by som nariadila ako povinny kurz pred vstupom do politiky... Very Happy alebo uz take nieco existuje?

Naposledy upravil Zuzka dňa ne október 28, 2007 15:58, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
I. nagy
Major
Major

PríspevokZaslal: pia október 26, 2007 21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Monarchia sa nezaobide bez slachty - kut novu slachtu a novu monarchiu je absurdne.

A stara slachta Slovenska nikdy nebude mat taky respekt ako v krajinach ktore neboli postihnute Komunizmom, ja si osobne myslim. Ved respekt k tejto triede nie je nieco abstraktne, Aha tvoj predok bol slachtic zijes vedla mna v byte ale som si isty ze si zasluzis viac. Respekt k tejto triede pochadza z realnych pravomoci - moc a peniaze.

Tieto dve sa stratily, ale nie celkom 'na Zapade'. Pretavily sa do stale existujuceho rodinneho majetku. Moj priatel predal pred dvadsiatimy rokmi jediny odpis Magny Carty stale v sukromnych rukach. Aby opravil strechu (diera bola velka). Ten odpis sa zase predal minuly mesiac v Christie's, estimate bol £15-20 milionov. Moj priatel teraz ma faksimile tejto charty v bilardovej izbe - na stene spolu s rodinnymi listinami od panovnika.

To je realita, ktora dava tejto triede respekt - lebo niekedy peniaze NEDOKAZU kupit vsetko.

Ako mozu mat respekt ludia k potomkom slachty ktora nema nic - ktora bola znicena, ponizena? Kto cita knihy ktore o takychto veciach pisu? Este horsie, kde na Slovensku je taka splocnost ktora cituje slachta a umenie v jednom dychu?

V Dolnej Krupej bol Beethoven, ale dobry 'Slovak' vie radsej ze tam mal svoje letovisko isty Cesky pravnik (dobre si vybral, to uznavam).

Ako mozno schvalit spravanie Cehoslovakov, ked sa rozhodli rozpredat umelecku zbierku Jana Palffyho? Lebo nemala 'Slovensky charakter'. Jasne ze galerie v Berline, Mnichove a vo Viedni take predsudky nemali, a Palffyho majstrovske diela visa tam. Namiesto v Kralovej pri Senci a v Bojniciach. A toto este nebol ani Komunizmus.

Uznajme, Slovaci slachtu nechcu a nikdy nechceli. Uz od zaciatku Cesko-Slovenska sa rozhodli, ze ze Slovenska kultura par excellence je kultura plebejska. Ked pridu zahranicny hodnostari, ponukneme im chlieb a sol. Ake zlate, povedia si. Slovaci si sami zvolili rolu sprosteho sedliaka Europy, a teraz chcu nase politicke a finacne elity s tohto stereotypu co najrychlejsie vykluckovat. Eventualne sa im to podari, ale zatial mame zarucenu zabavu. Je to pozoruhodne ako sa im vzdy podari pouzit nespravnu vidlicku pri veceri.

Ospravedlnujem sa za takyto vylev, ale je to pekne vidiet taku rozohnenu debatu. Asi som chcel povedat ze Slovenska monarchia je smiesne. Ale monarchia Uhorska.... to je tragicke.
Návrat hore
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 6 z 8

Prejdi na: