Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

SÚŤAŽ
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Pripomienky a návrhy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
palo
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:25    Predmet: Odpovedať s citátom

hm lahsia nebola .. akurat mala podstatne viac alternativnych odpovedi a tym padom interpretacia mohla byt v duchu kreativneho vykladu historie s prihliadnutim na konsekvencie verneho opisu udalosti davno minulych, v kontexte vykladu s odovodnenim na nepresne zadanie poziadaviek.

uf .. to je ale haluz co som vypotil Very HappyVery HappyVery Happy
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jozef
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:17    Predmet: Odpovedať s citátom

no nakoniec si zistil, ze ta povodna "nekompletna" otazka bola mozno lahsia Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
palo
Generálmajor
Generálmajor

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:12    Predmet: Odpovedať s citátom

tak uz mi je jasne na co sa pytas .. akurat este neviem co odpoviem Smile
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Pali mas pravdu, uz som to opravil (chybicka se vloudila Very Happy ).
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
palo
Generálmajor
Generálmajor

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 8:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef Denis... co ste sa chceli spytat v 2. otazke II kola?
nejak mi tam volaco chyba
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: so apríl 19, 2008 0:11    Predmet: Odpovedať s citátom

No na prve tri kola sme uz otazky vymysleli s Denisom, na zvysok vymyslam otazky teraz (Denis tiez este nejake doda), a normalne sa tesim na odpovede. Slubujem ze nebudu ziadne "chytaky", ale dufam ze vas to aspon trochu prinuti prehrabat kniznice. otazky budu standardne tykajuce sa uzemia Uhorska do roku 1918, alebo osob ktorych postavenie a hodnosti mali na Uhorsko nejaky vplyv.

Len drobne upozornenie NEVERTE REKLAMAM V KTORYCH SA HOVORI ZE "VSETKO JE NA NETE" . . . . . . . (len tak aby sme nedopadli ako s "nachtigalom" v minulej sutazi Smile )

Zaciatok sutaze sa pomali ale isto blizi, 28. april je uz "za rohom" Wink
Návrat hore
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: pia apríl 04, 2008 21:18    Predmet: Odpovedať s citátom

ale ved ani minule neboli az take strasne tazke otazky
Návrat hore
Zuzka
Major
Major

Zaregistrovaný od: 21. 08. 2007

PríspevokZaslal: pia apríl 04, 2008 17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Denis napísal:
noooooo pekne otazky sme pripravili Wink

tak na tie otazky som zvedava aj ja ... Laughing
palo
Generálmajor
Generálmajor

PríspevokZaslal: pia apríl 04, 2008 15:57    Predmet: Odpovedať s citátom

hm hm, Denis... mno uvidime

zalezi kolko vina ste pri tom vypili Smile a ake hlasky ste povymyslali Smile
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: pia apríl 04, 2008 15:53    Predmet: Odpovedať s citátom

noooooo pekne otazky sme pripravili Wink
palo
Generálmajor
Generálmajor

PríspevokZaslal: pia apríl 04, 2008 15:43    Predmet: nova sutaz Odpovedať s citátom

pekne, pekne,

verím, ze to bude rovnako zabavne ako minula sutaz
barty
Desiatnik
Desiatnik

Zaregistrovaný od: 18. 03. 2006

PríspevokZaslal: ne marec 11, 2007 15:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za blahozelanie. Taktiez chcem podakovat za tuto vybornu sutaz.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Eva
Vojak
Vojak

Zaregistrovaný od: 02. 07. 2006

PríspevokZaslal: ne marec 11, 2007 12:33    Predmet: záver súťaže Odpovedať s citátom

Pán barty, blahoželám Vám k víťazstvu v súťaži!!! Wink

A zároveň chcem povedať jej iniciátorom- Denisovi a Jozefovi. Vaša súťaž bola skvelým nápadom so šibalskými otázkami .Very Happy
Teším sa na ďalšie pokračovanie Wink

Eva
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: pia marec 09, 2007 17:30    Predmet: sutaze Odpovedať s citátom

No myslim. ze ani v pripadnych dalsich sutaziach nebudeme menit system, ktory stanovuje 5 pracovnych dni na jedno kolo. Pri dlhsom casovom useku by sutaz ako taka stracala zmysel, pretoze pri dnesnych moznostiach je vyhladanie spravnych odpovedi na take pomerne bezne otazky ako davame mi v sutazi velmi rychlou zalezitostou vdaka existencii Google, Yahoo, Wikipedie a navyse viaceri sutaziaci maju urcite k dispozicii dnes uz uplne bezne zdigitalizovane verzie listinarov a supisov archivalii, monografii a podobnych zdrojov.
Ohladom vikendov, neplanujem zaradit do casoveho useku ziadny vikend z dovodu, ze velka cast navstevnikov na stranku prichadza v pracovnych dnoch cez pracovnu dobu, a nie vsetci maju pristup na internet aj doma, takze by boli tym vikendom znevyhodneni. Navyse vikend je potrebny na vytvorenie dalsieho kola sutaze a skontrolovanie odpovedi a zapisanie vysledkov z predosleho kola.
Co sa tyka "vysokej latky" bolo treba vopred pocitat, ze nebudu otazky z dejepisu 5. rocnika ZS. Navyse je dost problematicke zostavit na kazde kolo otazky tak, aby neboli ani prilis tazke, ale ani lahke. Je na to jednoducha pricina, ked zadate otazku tak je jasne ze na nu automaticky viete odpoved a z toho dovodu sa Vam zda lahka a pritom sutaziacim moze aj takato podla Vas lahka otazka zredukovat konecne skore.
Urcite vsak budeme postupne robit aj dalsie sutaze, takze budete mat moznost si otestovat zakladne vedomosti z historie Uhorska.
Návrat hore
Juniperus
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 15. 02. 2006

PríspevokZaslal: št marec 08, 2007 19:34    Predmet: Súťaž - POĎAKOVANIE Odpovedať s citátom

Ďakujem autorom - administrátorom súťaže za príjemné navedenie do menej známych oblastí histórie. Prinútili nás pozrieť rôzne zdroje a analyzovať udalosti. Laťka pola položená dosť vysoko (čo ilustruje aj znižujúci sa počet aktívnych hráčov), alebo je to možno veľký nedostatok času na štúdium.
Do budúcnosti navrhujem dať dvojnásobne viac času od vyhlásenia otázky po uzávierku kola tak, aby v rámci časového obdobia bol aj víkend (napr. od štvrtka 1. týždňa do pondelka 3.týždňa - mali by sme k dispozícii dva víkendy).

V súvislosti s prvou tisíckou registrovaných uživateľov, by sme privítali dlhodobejšiu súťaž (možno 10 kôl , otázok rovnako, alebo menej-3, výhoda - nenastal by taký pokles hráčov z rôznych dôvodov).

Víťaz je každý kto si zalistoval v historických knihách, knižniciach a vlastných pamätiach.
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: ut marec 06, 2007 14:38    Predmet: UPOZORNENIE Odpovedať s citátom

UPOZORNUJEM na to, ze otazka cislo 2 v 5. kole bude uznana za spravne zodpovedanu, len v pripade uplneho zodpovedania obidvoch casti otazky.
Návrat hore
Juniperus
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 15. 02. 2006

PríspevokZaslal: so marec 03, 2007 17:37    Predmet: Súťaž - IV. kolo - 5.otázka Odpovedať s citátom

Otázka č.5 – do diskusie
5- Kedy sa prvýkrát spomína "Sedes X Lanceatorum"? (1160) /v odpovediach často spomínaný rok 1243 bol len rokom kedy Belo IV. len potvrdil a doplnil staršie výsady/
Na základe http://www.mati.com.pl/pinkwart/slowacja/stolica.htm som aj ja zmenil názor a letopočet z 7.júna 1243 na rok 1318. Dal so za pravdu autorovi – citácia z materiálu - koniec 5.odstavca, dovtedy sa len potvrdzovali výsady Sasov.

Powinnością każdego szlachcica było w razie wojny czy powstania stawić się uzbrojonym pod królewskie dowództwo. Tu im udziela wyjątku, że nie każdy jest zobowiązany postawić za siebie do królewskiego wojska żołnierza na koniu, w zbroi i z kopią – kopijnika, ale tylko właściciele czterech posiadłości, którzy mają grunt większy niż 8 łanów mają razem wystawić i utrzymywać jednego kopijnika. Wielkość 8 łanów równa się około 960 katastralnym morgom. Kiedy więc ich teren miał razem około 9600 katastralnych morg, wychodziło, że razem mają do królewskiego wojska wystawić 10 kopijników. To właśnie weszło do użytku i już w roku 1318 mówi się o nich pierwszy raz jako o szlachcicach z dziesięcioma kopijnikami (nobiles sub decem lanceis constituti). Jak widzieliśmy, ta ich powinność wystawiania uzbrojonych wojowników – kopijników – do królewskiego wojska w przypadku wojny nie była niczym niezwykłym. Wystawić żołnierzy na wojnę musiała zresztą nie tylko szlachta, ale np. także spiscy Sasi, którzy musieli w takim przypadku wystawić do wojska 50 kopijników.
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: so marec 03, 2007 17:11    Predmet: odpoved Odpovedať s citátom

pre Bartyho- Viacero udajov k tomuto roku zaznamenal Hradsky v knihe Stolica X kopijnikov alebo mala stolica, 1895 Levoca a Budapest, na tuto knihu ma upriamil B. Peter Mariassy ktory z nej cerpal pri svojej knihe.
Ten blazon som prerabal, lebo boli dotazy na klenot ktory som heraldicky skratil blazonovanim, vtedy som to prerobil aaby sa to tam vsetko voslo.
Schwerzell
Major
Major

Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006

PríspevokZaslal: so marec 03, 2007 16:45    Predmet: Odpovedať s citátom

preco mam iba jednu spravnu odpoved v V. kole sutaze? Embarassed

no myslim ze som odpovedal v celku spravne na 1 a na 3 otazku...takze 2 spravne odpovede...alebo?
poprosil by som o odpoved
dakujem Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
barty
Desiatnik
Desiatnik

Zaregistrovaný od: 18. 03. 2006

PríspevokZaslal: so marec 03, 2007 15:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel by som sa opytat, kde konkretne sa v r. 1160 spomina Sedes X lanceatorum. K erbu Nagymihalyiovcov by som chcel poznamenat iba tolko, ze povodne bola brana drevena, nie murovana. Zmena nastala az neskor. Napr. v erbe Sztarayovcov sa brana na kamennu zmenila az v baronskom a grofskom erbe, avsak v tom case uz v stite nebola koruna a v klenote brana.

S pozdravom
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Pripomienky a návrhy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

Prejdi na: