Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

SÚŤAŽ
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Pripomienky a návrhy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Jozef
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 01. 12. 2005

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 18:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdroj som Vam dodal, takze mate dokaz ze som si to ako sa hovori "nevycucal z prsta". Pokial Vam uvedeny autor nevyhovuje ( a nejedna sa o nejakeho diletanta), a vyhovuje Vam v tejto situacii skor iny autor (ktory sice priamo nespracovaval spomenute reholne domy, ale jeho vyjadrenie podporuje Vas nazor), je to Vas osobny nazor, ja osobne si vsak nedovolim hodnotit doveryhodnost alebo nedoveryhodnost ani jedneho z uvedenych historikov. To ze oni medzi sebou "superia" v tom co ktory napise mi je vcelku jedno a pripomina mi to "vojnu" medzi dvomi znamejsimi slovenskymi heraldikmi (nebudem menovat, kto sa zaobera heraldikou vie koho myslim).

Neuznavanim zdrojov studii renomovanych slovenskych historikov ( je mi jedno o ktoreho historika sa jedna) by sme skoncili v stadiu, ze by sme si do archivov chodili hladat papiere o kazdej veci, ktora sa v jednotlivych studiach spomina, a teda podla tejto teorie je akekolvej spracovavanie nejakej temy uplne zbytocne, pretoze aj tak by si to kazdy kto by chcel danu studiu pouzit ako zdroj musel ist preverit do archivov.

P.S.: zajtra utekam hned rano do Egypta zmerat Cheopsovu pyramidu, lebo Zamarovsky v knihe pise, ze je vysoka 137,3 metra. No mozem mu ja verit? Bohvie z akeho zdroja ten rozmer ma . . . . Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
Andrej z Košíc
Vojak
Vojak

Zaregistrovaný od: 13. 11. 2007

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 17:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
... a Vy stale utocite a dookola ten uz uvedeny zdroj vypytujete ... OK uzatvaram "mier" a ak som to prehnal tak sa ospravedlnujem. ( len nemam rad ked mi niekto neopravnene chce skakat po hlave)

Ja som sa pýtal na prameň, nemal som v úmysle útočiť - max. vyprovokovať myšlienkový proces, či a ktorý prameň možno považovať za hodnoverný

Citácia:

Mimochodom ak pre Vas nieje historik docent PhDr. M. Slivka CSc. dostatocne doveryhodnym autorom spominanej studie, tak Vam uz poradit nedokazem.

No dobre: JE však tiež nerovnocenné porovnávať docenta archeológie Slivku s profesorom slovenských dejín Uličným, nakoľko ten prvý v adnej štúdii píše o tom, v čom sa vyzná menej, resp. pre toho druhého bola daná oblasť niekoľkoročným predmetom záujmu a pracovnej náplne.

Inak doc. Slivka v niektorých svojich prácach tiež uvádza niektoré fakty, ktoré iní historici nepotvrdili, ojedinele i vyvrátili (pretože on nevychádzal primárne z písomného materiálu). Inak ale mám k jeho práci úctu, lebo kto iný sa s ním v obasti stredovek. archeológie na Slovensku zo súčťasníkov môže pporovnávať ? ...

Vo Vami citovanej práci "Slivka, Michal: Stredoveké rehoľné domy na východnom Slovensku. In: Zborník príspevkov k slovenským dejinám.(zost. V. Sedlák), SHÚ MS, Bratislava 1998."[/i] sa k veci píše toľko: [b]"... V neskorostredovekom období z inicitívy miestnych šľachticov boli založené jednak františkánske kláštory vo Vranove nad Topľou (Juraj z Rozhanoviec v r. 1413), v Cejkove ..."[/i], kde sa o pár slov ďalej odvoláva pre tento údaj iba na jednu prácu - Karácsonyi, János: A szt. Ferencz rendjének története Magyarországon. I-II. Budapest 1922-24., ktorý je slovenskou historiografiou už prekonaný, a ktorý mimochodom písal aj také veci, ako napr. , že väčšina úz. Slovenska bola v čase 1. uh. kráľa Štefana neosídlená; alebo že nejestvuje kontinuita predkov dnešných Slovákov s autochtónnym obyvateľstvom úz. dneš. Slovenska, alebo že Slováci sú potomkami Bielych Chorvátov, prisťahovaných od Hornej Moravy a Odry od 12. storočia do Uhorska ...[

Prof. Uličný však naproti tomu na základe dochovaného pramenného materiálu píše, že iba od r. 1441 františkáni na základe pozvania do Vranova Rozgonyiovcami rozvinuli svoju hlavne školskú činnosť a vybudovali pomocou svojich patrónov kláštor [b] Dejiny Vranova nad Topľou. (zost. I. Michnovič), Košice 1992, s.; resp. Dejiny osídlenia Zemplínskej župy, Michalovce 2001, s. 604
, kde sa odvoláva na existenciu priameho a hlavne hodnoverného pramenného materiálu, resp. i jeho neexistenciu v prípade nepodloženého faktu o Rainoldovi Rozgonyim.
Aj preto som naliehal na uvedenie prameňov ...

Tak a teraz je to ako s hodnovernosťou Slivku Question

Teda pokiaľ sú zdroje nejednoznačné, pre pravdu treba ísť "AD FONTES" a dať zapravdu občas aj iným Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 15:50    Predmet: Odpovedať s citátom

No mozno som to trochu prehnal, ale na zaklade Vasho niekolkonasobneho ignorovania toho, ze som Vam hned v prvej reakcii uviedol zdroj a autora mi to tak pripadalo. Ked Vam niekto uvedie zdroj a Vy stale utocite a dookola ten uz uvedeny zdroj vypytujete tak mozete cakat ze ostrost reakcii bude stupat.
OK uzatvaram "mier" a ak som to prehnal tak sa ospravedlnujem. ( len nemam rad ked mi niekto neopravnene chce skakat po hlave)

Mimochodom ak pre Vas nieje historik docent PhDr. M. Slivka CSc. dostatocne doveryhodnym autorom spominanej studie, tak Vam uz poradit nedokazem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
Andrej z Košíc
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
a dokoliecka dokola. . . . . . .

...
a ze teraz nezvladate ze ste nevyhral

Milý Jozef - tú odpoveď som zaregistroval až na druhý raz a uviedli ste ju len pojmom "NAPRÍKLAD" - teraz už viem, že práve túto Ste chápali ako ten mnou hľadaný zdroj, Arrow
... ale ako administrátor ste si mohli odpustiť tú ironickú poznámku na konci - sám viete že ani pri najlepšej vôli som to nemohol vyhrať, nakoľko som vynechal druhé a tretie kolo, ... .

Mňa len štve to, že hockto môže napísať akúkoľvek monografiu a teraz vy ako tvorcovia súťaže mu to sprepáčením v dajmetomu budúcej súťaži zožeriete ; aj keď nepochybujem, že Michal Slivka je odborník - ale v oblasti nepísaných "prameňov" - archeológie, niekoľko jeho údajov či zistení o niektorých objektoch na východ. Slovensku nie sú dokázateľné, resp. podložiteľné písomnými prameňmi, alebo sa nepotvrdilo!
Týmto však vďaka za tip, som zvedavý na tie Slivkove pramene ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 13:19    Predmet: Odpovedať s citátom

a dokoliecka dokola. . . . . . .

hned v prvej reakcii som uviedol nazov studie a autora ktory danu informaciu uvadza a ktory na konci studie uvadza aj zdroje.

odporucam citat reakcie aby nedochadzalo ku neustalemu opakovaniu veci dookola. ja nemozem zato ze ste si nedokazal najst v spravnych zdrojoch spravnu odpoved pocas sutaze a ze teraz nezvladate ze ste nevyhral
Návrat hore
Andrej z Košíc
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 13:03    Predmet: Re: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
hm, divne, ale tusim som tam zdroj uviedol a v danej studii ma autor uvedene aj zdroje z ktorych cerpal

Ako, kde Question ...
(ja nikde nevidím ani literatúru, ani archív, ani iný prameň, mäžete ma prosím navigovať ??)

Ako to mám rozumieť ako odpoveď na to, že aký je zdroj pre informáciu, že v roku 1413 postavil Juraj Rozgony kláštor františkánov ?? Inak ako dovetok k predchádzajúcim mojim poznámkam k otázkam posledného kola súťaže - nakoľko AŽ v roku 1441 prišli františkáni na pozvanie Rozgonyovcov do Vranova, je teda DOSŤ nepravdepodobné Laughing , že v 1413 im dal údajný Juraj R. vybudovať kláštor ...
Návrat hore
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 11:49    Predmet: Odpovedať s citátom

hm, divne, ale tusim som tam zdroj uviedol a v danej studii ma autor uvedene aj zdroje z ktorych cerpal
Návrat hore
Andrej z Košíc
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 11:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
1...

2- Stvrtina ludi zaoberajucich sa historiou pozna rod panov z Rozhanoviec pod menom Rozgoň, alebo Rozgoni, takze nevidim dovod preco by som to nemal uznat a to ze som dal pol bodu ludom co napisali aspon meno rodu je len vyhodne pre nich, pretoze sa naozaj jednalo o clena dotycneho rodu. (navyse na konecnom vysledku by to nic nezmenilo)

Ku 2.: otázka znela "Ktorý šľachtic" - nie ktorý ROD !! a to sa nerovná. (OK, moja poznámka k FORME mena bola možno off topic no Arrow pre vyššiu informovanosť čítajúcich)

I tak by som rád chcel vidieť ten zdroj pre Juraja "Rozgoňa" z toho 1413. Budete takí láskaví Question Question

Jozef napísal:

3- tak podla Vas "kvazikopia" bola urcite obdobie brana ako rovnocenny symbol s korunou. To ze som uviedol ze sa zobrazovala aj na minciach neznamena, ze je to zalezitost numizmatiky, len dokaz toho ako vazne bola brana. Treba si len prestudovat nejake veci z medievalistiky a bude to jasne.

Ku 3.: Preda len uznajte, že "druhý najvýznamnejší symbol kráľovskej moci v Uhorsku v 10.-11. storočí" ako kráľ. kopija na niekt. minciach nemôže byť chápaná ako skutočne druhý najvýznamnejší symbol kráľ. moci v Uh. v 10.-11. st. Uznajte, že otázka mala byť podľa mňa formulovaná konkrétnejšie

Jozef napísal:

4- je jedno ci ste archivnictvo skoncil alebo nie, a ci ste hladal informacie na archivarskych forach (ASz) podstatne je to ze dana otazka sa netykala oblasti archivistiky.

Áno je to jedno, - inak primárne moje odpovede neboli brané zo spomenutého tohto diskusného fóra! - ale podstatné je, že štúdium archívnictva nezahrňa len "archivistiku" (pardón, ale taký smer ani nejestvuje), ale všetky pomocné vedy historické v užšom zmysle, dejiny počnúc pravekom po novovek, cez strednú Európu po celosvetové; a btw. rozšírené jazykové znalosti viacerých jazykov (stredná EU), okrem nutného štúdijného balastu . Idea Exclamation
.
Napokon - uvedenie môjho štúdia nebolo za účelom chvastu Exclamation ako si to možno niekto môže po tomto domýšľať, ale ako poukázanie na kapacity, ktoré tématikami zahrnutými v niektorých otázkach počas svojej odbornej existencie zaoberali.

Jozef napísal:

5- vsetky otazky boli dostatocne preverene na zaklade viacerych zdrojov, takze to ze niekto si dokazal najst spravnu odpoved a niekto hladal zlym smerom alebo v zlych zdrojoch uz nieje problem otazky ale sutaziaceho.

Ešte raz prosím, uveďte ten hodnoverný zdroj pre otázku tuším druhú z 5. kola: Juraj z Rozhanoviec 1413 Rolling Eyes
.
.

Dúfam, že moje otázky a reakcie nebudú chápané z urážlivého hľadiska, alebo aby sa ujasnili niektoré veci a možno i parciálne fabulácie regionálnych dejín; ako už autori stránky v predchdzajúcich kolách niekde pri odpovediach na súťažné otázky v tomto zmysle poznamenali.
Návrat hore
Zuzka
Major
Major

Zaregistrovaný od: 21. 08. 2007

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 11:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
1- naozaj je treba obcas si prejst aj novsie spracovane studie napriklad Stredoveke reholne domy na vychodnom slovensku ( autor M. Slivka)

2- Stvrtina ludi zaoberajucich sa historiou pozna rod panov z Rozhanoviec pod menom Rozgoň, alebo Rozgoni, takze nevidim dovod preco by som to nemal uznat a to ze som dal pol bodu ludom co napisali aspon meno rodu je len vyhodne pre nich, pretoze sa naozaj jednalo o clena dotycneho rodu. (navyse na konecnom vysledku by to nic nezmenilo)

3- tak podla Vas "kvazikopia" bola urcite obdobie brana ako rovnocenny symbol s korunou. To ze som uviedol ze sa zobrazovala aj na minciach neznamena, ze je to zalezitost numizmatiky, len dokaz toho ako vazne bola brana. Treba si len prestudovat nejake veci z medievalistiky a bude to jasne.

4- je jedno ci ste archivnictvo skoncil alebo nie, a ci ste hladal informacie na archivarskych forach (ASz) podstatne je to ze dana otazka sa netykala oblasti archivistiky.

5- vsetky otazky boli dostatocne preverene na zaklade viacerych zdrojov, takze to ze niekto si dokazal najst spravnu odpoved a niekto hladal zlym smerom alebo v zlych zdrojoch uz nieje problem otazky ale sutaziaceho.

6- velka cast uzivatelov stranky (teda aj potencionalnych sutaziacich) su vystudovani historici (casto odbor archivar) takze je jasne ze nemozeme v druhej polovici sutaze davat otazky ako na dejepise piatej triedy zakladnej skoly, ale musia sa tam najst aj otazky z oblasti, ktore niesu v danej tematike celkom bezne.

FINE

no to je uplne jasne, ja som sice tiez archivarka ale vela odpovedi by som tiez nevedela /no a co - sak nemusim vediet vsetko a hlavne ja sa nevenujem stredoveku/ Laughing
a zase kto hlada spravnym smerom ten najde Laughing sak Jozi?
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

1- naozaj je treba obcas si prejst aj novsie spracovane studie napriklad Stredoveke reholne domy na vychodnom slovensku ( autor M. Slivka)

6- velka cast uzivatelov stranky (teda aj potencionalnych sutaziacich) su vystudovani historici (casto odbor archivar) takze je jasne ze nemozeme v druhej polovici sutaze davat otazky ako na dejepise piatej triedy zakladnej skoly, ale musia sa tam najst aj otazky z oblasti, ktore niesu v danej tematike celkom bezne.

FINE
Návrat hore
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 11:15    Predmet: Odpovedať s citátom

no neviem ako ste mohli skoncit archivnictvo ale lancea regis je skutocne druhy najvyznamnejsi symbol krala. Arpadovske brvna a dvojkriz su ovela mladsie a samotne zobrazenie na minciach to potvrdzuje.
Andrej z Košíc
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 10:48    Predmet: No k súťaži: Odpovedať s citátom

Mierne ma zarazili dve AKOŽE správne odpovede posledného súťažného kola: A to druhá a tretia otázka. Question Question
.
Druhá otázka: Pripomienka k udeleniu bodov tvorcom tejto stránky: Páni, otázku ste položili takto: KTORÝ ŠĽACHTIC - nie ktorý ROD !!! Nakoľko Vranovské panstvo mali v držbe Rozgoyiovci do prvej tretiny 16 storočia, je odveci dávať niekomu za to pol boda, že uvedie iba meno rodu - [a ešte k tomu "rozgoň" - (to je nejaká vec??) KeDˇuž, tak forma prídomku ... z Rozhanoviec, resp. "Rozhanovskovci".]
Lenže otázka stála na jednom konkrétnom človeku ... Evil or Very Mad a v ktorom roku: Som zvedavý (bez urážky), aký HODNOVERNÝ prameň bol použitý pre túto otázku ohľadne roku - nakoľko sa už cca. tri roky venujem obciam Skrabského panstva, a teda parciálne aj dejinám Vranovského panstva v stredoveku - no neviem o takom prameni z roku 1413, a to ani prof. Uličný, Michnovič, či doktor J. Adam, ktorí sa tejto oblasti dlhší čas venovali, resp. venuje...
.
Pripúšťam, že za posledné dva roky sa mohol "nájsť" taký prameň - to potom prosím humilime o jeho zdroj, lokalizáciu, resp. signatúru toho ktorého archívu alebo aspoň fond. Arrow Rolling Eyes Embarassed
.
.
K tej tretej - o tom druhom najvýznamnejšom symbole kráľovskej moci: pohľady, ako možno chápať kráľovské insígnie: z pohľadu právneho by to mohlo byť - léno, resp. patrinómium; z diplomatického napr. žezlo; zo sfragistického dvojkríž / či nepravé arpádovské brvné (čo kto ako chce, hoc aj symbolicky štyri uhors. rieky, či pásy, etc. ...)- podľa toho ako sa ktoré chápe za významnejšie). Tu mi nedá nepodotknúť, že hoci som skončil archívnictvo a ešte dôraznejšie - pod vedením prof. Ferdinanda Uličného, nepočul som o tej kvázikopii v ZMYSLE jedného z NAJVÝZNAMNEJŠÍCH Exclamation Exclamation SYMBOLOV kráľovskej moci. Leda tak je ju možné chápať čisto v numizmatickom zmysle. I tu však boli prvým a druhým najvýznamnejším "symbolom" dvojkríž a nepravé arpádovské brvná.
(Možno však to bola otáázka určená leda tak čitateľom Historickej revue, ... Wink Crying or Very sad )
Návrat hore
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 10:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Schwerzell napísal:
dalej akosi som nevidel odpoved k poslednej otazke piateho kola, o ake mesto sa na tom obraze jedna? Laughing

no myslim ze to tam je modrym napisane
Návrat hore
Schwerzell
Major
Major

Zaregistrovaný od: 06. 03. 2006

PríspevokZaslal: po jún 02, 2008 10:11    Predmet: Odpovedať s citátom

aj ja gratulujem tvorcom (a vitazovi) sutaze, krasne sprestrenie stranky.

dalej akosi som nevidel odpoved k poslednej otazke piateho kola, o ake mesto sa na tom obraze jedna? Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juniperus
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 15. 02. 2006

PríspevokZaslal: so máj 31, 2008 7:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
... a normalne sa tesim na odpovede. Slubujem ze nebudu ziadne "chytaky", ale dufam ze vas to aspon trochu prinuti prehrabat kniznice. otazky budu standardne tykajuce sa uzemia Uhorska do roku 1918, alebo osob ktorych postavenie a hodnosti mali na Uhorsko nejaky vplyv.

Ďakujeme pekne, bolo to fajn.
Pohlo to s nami. Niektoré otázky -spomínané reálie- nás nútia rozbehnúť sa po krajine a podrobnejšie si pozrieť objekty.
Vďaka.
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po máj 26, 2008 9:32    Predmet: Odpovedať s citátom

V pripade, ze by mal niekto problem so zobrazenim obrazku, ktory je sucastou otazky c. 5, tak sa jedna o tento obrazok:

Návrat hore
palo
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
ked dotiahnes tento system ku dokonalosti tak si kup kristalovu gulu a mozes v nejakej smejdovej TV mat vlastny program aj 10 hodin denne. moze sa to volat "Paliho kristalove gOOglenie......."

ale aky parom ta berie?!?! saq by som sa musel s konom zrazit Laughing

a uz off, howhg, ende, fin, basta .. lebo sa to tu nejak zvrhava Smile
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

konecne som pochopil akou teoriou sa riadi Ilko pri predpovedani pocasia (zatial mu vychadza len to, ked cita ake pocasie bolo predosly den).

ked dotiahnes tento system ku dokonalosti tak si kup kristalovu gulu a mozes v nejakej smejdovej TV mat vlastny program aj 10 hodin denne. moze sa to volat "Paliho kristalove g..............."
Návrat hore
palo
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 08. 03. 2006

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef napísal:
dajme tomu pracovny nazov " teoria o odpovediach na nekomplete otazky". mozno zato dostanes aj nobelovu dceru (zial uz bude asi velmi stara).

ja by som to nazval: " teoria o PREDpovediach na nekomplete otazky"
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jozef
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: po máj 05, 2008 12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

dajme tomu pracovny nazov " teoria o odpovediach na nekomplete otazky". mozno zato dostanes aj nobelovu dceru (zial uz bude asi velmi stara).
Návrat hore
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Pripomienky a návrhy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

Prejdi na: