Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

Pribiss

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Genealógia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 12. 01. 2006

PríspevokZaslal: ne máj 27, 2018 12:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Denis napísal:
On bol z tejto rodiny, ale nemam k tomu vela veci, myslim ze dostal aj FJO II.triedu treba to kuknut v zoznamoch.

Ste si jeho zaradenim do rodu isty? Podla mojho vyskumu sa narodil v Presove ako syn stolicneho hajducha Jana Pribisa. Ten pochadzal z dediny Lubotin. Ani pri jednom z nich sa v matrikach a scitani ludu slachticky povod nespomina
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ivan
Čatár
Čatár

Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006

PríspevokZaslal: ne november 15, 2009 17:20    Predmet: re Odpovedať s citátom

Len poopravím Denisa - FJO II.triedy neexistoval. Rád Františka Jozefa (FJO) nebol delený na triedy (na rozdiel od Rádu železnej koruny - EKO - ten existuje v I. - III. triede). Podľa stanov sa" ...rád delí do piatich "stupňov" a to - veľkokríž, komtúr s hviezdou, komtúr, dôstojník a rytier"... Pôvodne to však boli stupne len tri. Až neskôr pribudli komtúr s hviezdou (od roku 1869) a dôstojník (od roku 1901).
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: so október 11, 2008 18:51    Predmet: Odpovedať s citátom

A kde by sa tie zoznamy dali najst?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: pia október 10, 2008 10:30    Predmet: Odpovedať s citátom

On bol z tejto rodiny, ale nemam k tomu vela veci, myslim ze dostal aj FJO II.triedu treba to kuknut v zoznamoch.
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: st október 08, 2008 9:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Denis,

nemate nejake informacie o vetve, ktora zila koncom 19. storocia v Budapesti? Patril k tomuto rodu aj Frantisek Pribis, najvyssi kontrolor RU zeleznic (*cca 1840)?
Návrat hore
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 16:02    Predmet: Odpovedať s citátom

to je ta cast rodu co zila v hliniku pri bytci.
Andras_Cs
Desiatnik
Desiatnik

Zaregistrovaný od: 08. 11. 2007

PríspevokZaslal: ut október 07, 2008 15:44    Predmet: rod Pribis Odpovedať s citátom

rod Pribis u Szluhu v trencianskej zupe nie je zvlast vymenovany, su tam iba: Pribis István 1720/53 + Mária Borcsiczky a Pribis Anna + Gáspár Szádeczky-Kardoss 1705 kuruc ezredes Hlinik (?)
Návrat hore
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: ne október 05, 2008 18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Je niekto kto ma Szluhovu knihu o slachte z Trencianskej stolice a bol by ochotny skusit v nej pozriet rod Pribis? Ja sa k nej neviem dopracovat (inak ako kupenim) a velmi by ma zaujimalo ci napisal o tomto rode nieco nove.

Dakujem
Návrat hore
mp
Vojak
Vojak

Zaregistrovaný od: 20. 01. 2007

PríspevokZaslal: ne február 10, 2008 18:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Rudo, ďakujem za informácie. Myslím že mám čo v najbližších dňoch robiť. Skúsim nájsť nejaké spoločné znaky.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
rudo
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 02. 09. 2006

PríspevokZaslal: po február 04, 2008 23:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Miro.
Ešte niečo. Ja mám zachytené priezvisko Pribiš aj v Šarišskom Jastrabí.
Pozri na link
http://www.pavlovics.com/stratene-matriky#53

Rudo
rudo
Generálmajor
Generálmajor

Zaregistrovaný od: 02. 09. 2006

PríspevokZaslal: po február 04, 2008 23:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Miro
Posielam ti link na ktorej nájdeš prepis matrík narodených , sobašených a zomrelých v obci Jakubany.
Je tam množstvo Pribišovcov.
http://www.geocities.com/jakubanyrecords/
Rudo
vasil
Vojak
Vojak

Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008

PríspevokZaslal: so február 02, 2008 1:09    Predmet: Pribiš Odpovedať s citátom

Obec Jakubany poznám. Mám tam aj rodinu. Je tam čisto rusínske obyvateľstvo. Pre obec sú typické priezviská, ktoré sa inde v okrese nenachádzajú a jedným z nich je aj priezvisko Pribiš.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
martinw
Rotmajster
Rotmajster

Zaregistrovaný od: 01. 05. 2007

PríspevokZaslal: št máj 24, 2007 12:41    Predmet: ... Odpovedať s citátom

v mojej dedine je aj ulica Pribišova - je pomenovaná po spisovateľovi Danielovi Pribišovi viac info najdete na www.spisskyhrhov.sk
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: po marec 05, 2007 11:57    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Podla Belu Kempelena by informacie o rode Pribisovcov mali byt v knihe Koszeghi Sandor: Nemes csaladok Pest varmegyeben (asi strana 303). K tejto knihe sa ale v knizniciach neviem dostal. Nema ju niekto z Vas k dipozicii? Bol by som velmi vdacny za kazdu pomoc
Návrat hore
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: st február 07, 2007 11:06    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Prosim poslite mi cez ss vas mail. Dnes alebo najneskor zajtra vam skusim poslat informacie ktore mam v elektronickej podobe.

V mojom prvom prispevku som spominal Mariu (Tereziu) Pribisovu - meno Terezia je spomenute len v jednom alebo dvoch dokumentoch, inak je vzdy len Maria. Je pochovana v Bratislave na cintorine v Slavicom udoli. O jej otcovi mam len minimum informacii.
Návrat hore
mp
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: ut február 06, 2007 19:37    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Bol by som veľmi rád za každú možnú informáciu o Pribišovcoch. Možno by sa nám niečo podarilo skompletovať. O tom Rajci a pernikároch viem, je tam aj stará kúria dosť v dezolátnom stave, ktorú údajne vlastnili Pribišovci z vetvy Rudolfa Pribiša. Na cintoríne v Púchove je pochovaná Terézia Pribisz, ale to asi nebude tá ktorú myslíte.
Návrat hore
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: ut február 06, 2007 16:48    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Ja sa snazim informacie o Pribisovcoch pozbierat uz niekolko rokov. Zatial mam len texty z nejakych starsich genealogicko-heraldickych encyklopedii (mate ich? ak nie mozem poslat). Okrem toho viem ze Pribisovci zili aj v Povazskej Bystrici a Jakubanoch na vychodnom Slovensku.
Myslim ze obce Pribis su na Slovensku dve - jedna na Orave a druha na vychode. Ich vztah k rodu ale nepoznam.

Pred casom ma kontaktoval syn nevlastneho brata Rudolfa Pribisa. Podla neho socharov otec pochadzal z Ruzomberka, robil tovarisa u pernikara v Rajci , neskorsie si zobral jeho vdovu za manzelku.
Návrat hore
mp
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: po február 05, 2007 18:22    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Ďakujem za reakciu na moju tému. Rod Pribiss mal aj rôzne obmeny svojho mena. Na náhrobných kameňoch som našiel i Pribisz, Pribiš, Príbiš, Pribis. Možno to bolo aj podlľa obdobia v ktorom tie osoby žily, ale asi aj skomolením. Z priamej vetvy môjho rodu pochádza aj spisovateľ Daniel Pribiš, ktorý bol synom Mikuláša, ktorý dostal pôvodnú listinu. Z nepriamej vetvy tzv.rajeckej pochádza sochár Rudolf Pribiš. Žiaľ nikdy som sa s jeho rodinou neskontaktoval a tak neviem priame súvislosti. Takže neviem ani posúdiť či Vami menovaná Terézia Pribišová je nejako spojená s našou rodinou. Zaujímalo by ma aj to, či dedina Pribiš pri Oravskom Podzámku nejako súvisí s našou rodinou. Viem že v Trenčíne je niekoľko rodín s týmto menom a dokonca aj sú nejako spojení s našim rodom. Moja prateta Antónia sa vydala za známeho trenčianskeho podnikateľa Schánera niekedy koncom 19.storočia.
Ďakujem, teším sa na ďalšiu diskusiu a informácie
Návrat hore
rastislav
SPONZOR
SPONZOR

PríspevokZaslal: po február 05, 2007 16:45    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Uz davnejsie som otvoril v tejto diskusii temu "Rody Pribis a Grasselli" - zial bez konkretnejsich odpovedi.
Moja prastara mama Maria (Terezia) Pribisova bola dcerou Frantiska Pribisa, najvyssieho kontrolora r.u. zeleznic. Podla rodinneho rozpravania mala pochadzat z Vami uvedenej rodiny, ale nemam na to ziadne pisomne podklady nakolko obaja zili v Madarsku a madarcinu neovladam.

Rastislav Luz
Návrat hore
mp
Vojak
Vojak

PríspevokZaslal: ne február 04, 2007 18:47    Predmet: Pribiss Odpovedať s citátom

Som veľmi rád, že je tu stránka, na ktorej sa môžem dozvedieť niečo viac z histórie slovenských šľachtických rodov. Keďže aj ja doma vlastním takúto listinu, ktorú som zdedil po svojom otcovi a on zas po svojich predkoch, považujem sa za kompetentného zúčastniť sa tohoto fóra. K napísaniu môjho príspevku ma tak trochu naštartoval aj môj predchádzajúci diskutér pán Vilo. Myslím si že má podobné problémy ako ja. Tak isto by som potreboval zistiľ niečo viac o mojich predkoch. Niečo mi už naznačil pán Denis Pongrácz cez súkromnú diskusiu na Centrume.Sk. Zaujala ma jeho poznámka o tom že má niečo zistené o trenčianskej vetve môjho rodu. Rád by som bol, keby mi o tom napísal niečo viac. Ak by niekto ešte niečo vedel, niekde niečo čítal, alebo počul, bol by som veľmi vďačný za každú informáciu. Myslím si že potomkov nášho rodu je na Slovensku ešte dosť. Naša listina bola napísaná v roku 1676 asi v Trenčíne. Máme ju preloženú do slovenčiny a je na nej krásny erb, ktorý je v listine aj dôkladne opísaný. Listina je podpísaná králom Leopoldom, Thomasom Palffym biskupom nitrianskym, Štefanom Orbanom a Gašparom Erdodym verejným notárom Trenčianskej stolice. Listinu dostal Mikuláš Pribiss, ktorý bol královskou komorou vymenovaný za provizora skonfiškovaných majetkov Bystrického panstva rodiny Balašovcov, ktorí vlastnili okrem iného aj hrad Považská Bystrica a Divín pri Detve. Hlavným motívom erbu je pelikán s roztiahnutými krídlami, ktorý stojí vo svojom hniezde a krvou zo svojej hrude kŕmi svoje mláďatá.
To je zatiaľ všetko, ďakujem za každý príspevok, za každú informáciu.
Miroslav Pribiš /značka mp/
Návrat hore
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Genealógia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: