Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

Pomozte si sami s erbom
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Heraldika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Dana Majerčíková
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 21. 01. 2015

PríspevokZaslal: št október 22, 2015 11:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Však práve o to potomstvo ide. Keď dnes zistím, že moja babka bola zo šľachtickej rodiny, ale vydala sa za nešľachtica, JA si nemôžem nárokovať erb a šľachtictvo.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: št október 22, 2015 9:03    Predmet: Odpovedať s citátom

pochlapcenie prave davalo moznost aj po zenskej linii erb pouzivat. Zena mala svoje rodne priezvisko a to bolo prenosove, ale to zaviselo aj od vole panovníka je more precedensov v judikature Uhorska tak ci onak. Erb mohla pouzivat svoj ci po muzovi, ako chcela. Aj ked by sa Palffycka vydala za Gulicku svoj erb mohla pouzivat preto ze ako slachticna podla formulacie z armalok - po muzskej i zenskej linii je dedicny..... Potomstvo vsak erb nemoze erb prijat pokial neprijalo priezvisko a neprebehla slachticka adopcia - rodinna alebo omilostena.
Dana Majerčíková
Kadet
Kadet

PríspevokZaslal: št október 22, 2015 8:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Uznanie nemanželských detí či tzv. pochlapčenie, keď v rode chýbal mužský dedič - tomu rozumiem. V prípade pochlapčenia ale pokračoval ďalej pôvodný rod, ale keď sa žena vydala za príslušníka iného rodu a prijala jeho meno, nemohla už predsa používať erb svojho rodu, lebo k nemu už nepatrila, či nie? Čiže ak má niekto babku Pálffyovú, ktorá sa však vydala mimo rodu a nesie meno manžela, nemôže používať pálffyovský erb, nech aj s miliónom doplnkov, alebo?
Návrat hore
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: st október 21, 2015 14:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Heraldika ma jasne dane pravidla - brizura, vaha ci ine dodatky k erbom znamenaju omilostnenie co znamena v normalnej reci uznanie bastarda za svojho. Pozrite si erby nemanželských potomkov Ludvika XIV. napríklad. To iste su aj bordury. Problémom je ze ak sa 15 Kasanickych prihlasi o erb na komisii tak to skonci tak ze kazdy ma potom iny erb a to je scestne, su to prislusnici toho istreho rodu. Nehovoriac o tom ze komisia casto vydava erby iba podla Siebmachera alebo knih co vysli a potom sa nehladi ani na to co niektore linie uzivali....
Co sa tyka pokracovania rodu zaviselo to od vole panovníka alebo pravneho poriadku. Pochlapcenie - praefektio masculinum zabezpecilo aj pokracovanie po zenskej linii.
Dana Majerčíková
Kadet
Kadet

PríspevokZaslal: po október 19, 2015 14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

A nie je to tak, že keď sa žena vydala za nešľachtica, jej deti automaticky strácali šľachtictvo? Čiže aké bordúry, aký erb po ženskej línii?
Návrat hore
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

Zaregistrovaný od: 10. 04. 2014

PríspevokZaslal: pia november 07, 2014 13:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Milan Schlosser napísal:
uprimne...neporozumel som príkladu erbu Bornemizsovský-prečo by som mal na erbe predkov,teda aj mojom, meniť kov alebo kožu?Len preto že dnes tu nie je monarchia?

Priami potomkovia rodov, zrejme nemusia nic menit na erboch, týka sa to zrejme len nepriamych. Po starej mame, cez matku napr. Pretoze nemozem pouzivat original erb po babke napr. Palffyovej, ked sa vydala za neslachtica, ktorého meno nesie moja matka. Preto zrejme tie zmeny, aby to bol uz akoze iný erb, ale zaklad ten istý
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: pia november 07, 2014 13:01    Predmet: Odpovedať s citátom

..a samozrejme tym padom ta bordura aj znaci scasti slachticky povod(pretoze neslachtici nemozu mat borduru, lebo to nezdedili po nikom. skor tá koruna je znakom slachtictva. ale je to celé pod Heraldickym kolegiom a clenoch Heraldickeho kolegia medzinarodnej urovne. aspon tak je to napisane v armalese. A to ci su kvalitní, alebo nie, to az tak posudit ja nemozem. Napr. mohli sme aj byt v slachtickom almanach, aj ten vydavaju, okrem napr. heraldickeho registra, ale to sme odmietli. Podla mna zaklad je rodokmen a ten mam riadny:)). Bohvie ci nemaju za lubom nieco nekale, ked chcu mat prehlad, kto ma a kto nema slachtický povod. Nie kazdy chce navrat skutocných pánov, hlavne tí nie, co sa dostali k moci a nemaju tam co robit
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: pia november 07, 2014 12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Chápem pán Denis, ze Vás to zlostí, Vás ako heraldika uznavam. Tá bordura je len znakom, ze je to po zenskej línii.

A pán Milan, tá mensia úprava erbov je zrejme preto, aby sa to odlisovalo od ostatných príbuzných. A kedze je aj meno iné(zeny po vydaju menia meno), tak aby sa to odlisovalo. Strykovia maju erby tiez, lenze na rozdiel od nas, maju ine napisy na stuhe a aj bordury su iné.
Milan Schlosser
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 06. 05. 2009

PríspevokZaslal: st november 05, 2014 22:18    Predmet: Odpovedať s citátom

uprimne...neporozumel som príkladu erbu Bornemizsovský-prečo by som mal na erbe predkov,teda aj mojom, meniť kov alebo kožu?Len preto že dnes tu nie je monarchia?
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: so november 01, 2014 21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

viem presne ako to cele vzniklo, ako sa to zacalo rozmahat cez Meciara a kadejakeho ministra takze to poznam. Cela ta koncepcia je trafena nakolko dehonestuje uhorsku heraliku ako celok. Vnasaju do nej cudzie veci a pritom ta krasna uhorska heraldika zomrela. Nehovorim o tom ako sa tam davaju prislusnikom co su slachtici bordury a tym ich samich dehonestuju ako aj erby. Vobec to bolo nedomyslene v kope pravidiel a zvyklosti. No des.
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: so november 01, 2014 12:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomáš K. napísal:
http://pechy-de-pechujfalu.hu/csalad/index.php?id=2495[/url][/list]

armales rodu Pechy
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: so november 01, 2014 12:24    Predmet: Odpovedať s citátom

http://pechy-de-pechujfalu.hu/csalad/index.php?id=2495[/url][/list]
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: so november 01, 2014 12:10    Predmet: Odpovedať s citátom

a samozrejme pan grof, aj medzi armalesmi je rozdiel. mama bola az pohorsena, ako vyzeral tento armales na rozdiel od starobylých s pecatou a zlatou stuhou a podpísaní boli vysokí hodnostari, švabachom v latincine písané a text bol tiez riadny. a ziadne ze, Heraldicky register, ale riadne- Jeho kralovske velicenstvo. Berme to tak, ze novodoby armales, je len,,akoze, kopia, alebo napodobenina stareho. Aj ked aj jednotlivym rodom krali erby obnovovali niekedy. My krala nemame, tak tu funkciu vykonava Herold cez najvyssiu instituciu na udelovanie erbom na Slovensku- Heraldicky register. a samozrejme za sluzby sa plati. Ale aspon sa da rozlisit aký erb je slachticky a aky nie. Tak ako aj cisarsky od zemianskeho a obecneho.

PS-tiez som porovnaval moj vysokoskolsky diplom s diplomom pratetineho svokra. Moj -prefotena A4rka, jeho- na hrubom papieri, s drevenou pecatou, švabachoma okrasnym písmom písaný, stoceny okolo drevenej palici, podpisany vsetkymi vedeckymi funkcionarmi zo znakom kralovskej akademie. nadhera- umelecke dielo. To je rozdiel medzi republikou a kralovstvom. Mozno sa tu to nehodi, ale pripomenulo mi to jeden obrazok, ktory koloval na facebooku, na nom boli vcely a plast s medom a pod tym napisané,, viete preco maju vcely med a Slovaci hovno? Lebo maju kralovnu. :)Ako v tom filme Ohnem a Mecem- slachtic sa chvalil s erbom, ze preto ma v erbe vcely, lebo mu Turci spravili v cele jazvu:))
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: so november 01, 2014 11:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Mate pravdu, je v tom aj biznis trochu, ale keby ste si vy dali potvrdit rodovy erb, nik by ho nemohol spochybnit. Na to Vám krala netreba, ked uz kral udelil tento erb vasim predkom. Vy ste len dedic, ako som aj ja. tiez ho mam vybavený cez ministerstvo, lenze armigerom je moja mama po jej matke-slachticnej z vyznamneho rodu. a ze je to po zenskej linii, symbolizuje to vnutorna bordura.

Inak treba brat neurodzených, ktorí ,,šaškuju,, s erbami. Moji predkovia boli Arpadovci a Rurikovci- moj erb nemoze nikto spochybnit a vychadza z povodneho erbu mojej starej mamy.

Zijeme v krajine bez monarchie, tak aspon takým sposobom mozeme zvyraznit svoj povod, ked nam odobrali pravo na tituli, funkcie a vzali predkom majetky. Treba sa , ked uz tak, zlostit na tych co sa vydavaju za slachtu a nie na skutocnych potomkoch, co si obnovili erby. Ja nemam narok len na erb,ale na viac veci, co sa mojho povodu tyka. a plati to aj u vas urcite. Ucta, respekt a ine veci.
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: pia október 31, 2014 9:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Vydavanie obciansky erbov nie je nic len bohapusty bussines. Bez hlavy a paty. Je to upadok aj v ich stvarnovani a tvari sa ako nieco ale nieje nic lebo ako sa v kazdej armalnej listine pise: arma seu nobilitatis insignia.
Nehovorim o amaterizme pri vydavani erbov komisiou pre mesta a dediny. 70 percent dedin a miest nemali erby ani pecate a dnes kazda rit. a povinne, takze je to iba kseft.
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: st október 29, 2014 21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

inak, pred vybavovaním registracie erbu, musí historik potvrdit armigerovi slachtický povod. napr. Riaditel archivov v Levoci to robí. Je pravda ze dnes sa aj vydavaju neurodzení za slachticov, zato vsak nesmieme robit s kazdeho podvodnika a spochybnovat erb. Kto by chcel spochybnit erb, rodokmenom ho treba rozdrviťSmile)Niektorí maju este vyznamnejsich predkov zo zenskych linii, nez vlastnia erb. Napr ked predok baron si vezme grofku za zenu
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: st október 29, 2014 20:57    Predmet: Odpovedať s citátom

vsak potomkovia slachty zdedili po predkoch erby, len su trosku upravené, aby sa dali rozlisit od povodnych. napr. pravy Bornemiszovsky ma v erbe zlateho jelena zo zlatym sipom a je v cervenom stite, potomkovia maju strieborneho jelena zo zlatym stitom a je v modrom stite. a moze sa to nazyvat aj znakom, je to vsak obciansky erb zdedený po predkoch. neurodzeným sa moze vycitat, ze maju erb(znak), ktorí si sami vytvorili, lenze potomkovia daneho rodu, na vyber nemaju. Predok ziskal erb od krala a dedic ho dedí. ak po zenskej linii je tam vnutorna bordura. aj helma je turnajova, nie mriezkata napr. Takze rozlisovat, kto ma erb. Ci nejaký zbohatlik, alebo potomok vyznamných rodov. aj kedysi mali aj mestania erby, nemali k nim vsak armales. Slachtic ma mat erb, armales a rodokmen(citovane z jednej knihy)
Milan Schlosser
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 06. 05. 2009

PríspevokZaslal: st október 29, 2014 20:40    Predmet: Odpovedať s citátom

hovoríme o erboch a o znakoch,či už osobných alebo mestkých,cechových etc...Nakoľko dnes sa bezostyšne v znakoch používajú šľachtické prvky,povedzme si teda jasne,´.Erby udeľovali a udeľujú monarchovia a pápeži-Všetko ostatné sú znaky či už osobné,mestké etc...
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: st október 29, 2014 18:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj ked pan Konstantin spochybnujete Heraldicky register a ministerstvo vnutra v udelovaní erbov, ide o to, ze je to najvyssia institucia na udelovanie erbov na Slovensku a Herold osoba. podstatné je, ci je armiger aj potomkom slachty, alebo len clovek, ktorý chce mat erb. V prvom pripade je fakticky jedno, ci mu ho niekto udelili, alebo nie, podstatný je povod a navaznost na ten rod, po ktorom ma armiger erb. V druhom pripade, by fakt trebalo potvrdenie od skutocneho Herolda cez skutocneho krala. pretoze erby neurodzeným bez skutocnych zasluh udelovat...... Lenze skutocní potomkovia maju na erb narok, ako mali aj potomkovia slachty v minulosti. Aj cisar mal erb rovnako ako zeman, lenze erby sa lisili. Tak sa lisia aj erby potomkocv od nepotomkov slachty. Laik to vsak nevidi
Tomáš K.
DNFTT
DNFTT

PríspevokZaslal: st október 29, 2014 18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Vsak erby sa obnovuju na Slovensku, priamo cez ministerstvo vnutra a hlavneho statneho radcu a Herolda Slovensko Dr. Ladislava Vrtela, Phd. Neurodzení mozu mat erb tiez(zname osobnosti), ale nemaju tam korunku napr. Samozrejme sa k tomu dáva aj armales
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> Heraldika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: