Stránka o šľachtických rodoch
© Denis Pongrácz © Jozef Žiak - ISSN 1336-9040
Prihlasovacie meno: Heslo:
Menu
· Úvodná stránka
· Akcie
· Články
· Diskusia
· Historické veduty
· Informácie o rodoch
· Katalóg stránok
· Kontakt
· Mapy
· Mestá a obce
· Mortuáriá
· Obrazáreň
· Podpora stránky
· Registre
· Sídla šľachty
· Súpisy šľachty
· Zoznam zdrojov
Spriaznené stránky

Webmail
Náhodný obrázok z databázy

Diskusia

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastavenieNastavenie   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

problem

odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
roman.blasko
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 13. 06. 2007

PríspevokZaslal: po október 20, 2008 15:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad p. Serpens

Dokonca jeden článok v HR sa tomu problemu veľmi okrajovo venoval (skôr ho len tak lizol v náznakoch)... skutočnosť je taká, že až Tridentský koncil nariadil povinnosť zriaďovať pre Gr. katolíkov vikariáty - a tieto skutočne boli obsadzované šľachticmi- poväčšine...

Realita bola ale taká, že snaha Ríma bola zjednotiť cirkvi- dokonca bola navrhovaná aj únia s Moskvou- za Lžidimitrija... Skončilo to katastrofou.

Problém je snáď ten, že Pravoslávie sa samo o sebe identifikovalo ako "samostatná" cirkev , kdežto RÍM ju chápal ako "zblúdilú časť". Rím nezhliadol na učení pravoslávia nič heretické, ale samo pravoslávie bolo vždy identifikované ako schizmatické.

Preto nikdy u katolíkov v starších spisoch- spred 1600 nenachádzame zmienku o gr. katolíkoch alebo o pravoslávnych, ale len o ríte východnom, a to buď v Únii s Rímom, alebo o schizmatickej cirkevnej obci.
Serpens
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

Zaregistrovaný od: 02. 01. 2006

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 15:27    Predmet: problem Odpovedať s citátom

ha ha , je to dva krát a písal som iba raz ... ????
Serpens
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som raz pozeral genealógiu grécko-katolíckych kňazov , ktorí boli na dôležitejších postoch a o tých sa uvádzalo ,že boli šľachtici a mali svoje erby. Je to už 10 rokov a musím sa k tomu nejako dostať , aby som netáral.
Serpens
Člen Klubu Nobilium
Člen Klubu Nobilium

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 15:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som raz pozeral genealógiu grécko-katolíckych kňazov , ktorí boli na dôležitejších postoch a o tých sa uvádzalo ,že boli šľachtici a mali svoje erby. Je to už 10 rokov a musím sa k tomu nejako dostať , aby som netáral.
Denis
Administrátor
Administrátor

Zaregistrovaný od: 12. 12. 2005

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem aj Vam, skusim.
Jano
Kadet
Kadet

Zaregistrovaný od: 02. 03. 2006

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 12:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Denis, skúste sa spojiť s pánom Čisárikom ktorý sa zaobera gr. katolíkmi. Má veľký prehľad aj o pravoslávnych. Určite Vám bude vedieť poradiť: www.cisarik.com
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 10:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem pekne!
roman.blasko
SPONZOR
SPONZOR

Zaregistrovaný od: 13. 06. 2007

PríspevokZaslal: št október 16, 2008 7:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad p. Denis...

niekde som čítal- musím tú prácu doma nájsť, že nielen postavenie ortodoxných kňazov- alebo "popov", ale spočiatku aj "uniatov"- neskôr "gréckokatolíckych kňazov" bolo poddanské.

Vo viacerých prípadoch, pred reformou kléru v Uhorsku.. sa u východného obradu stávalo bežne, že kňazský úrad prechádzal z otca na syna. Ale treba to chápať v širších súvislostiach- konfesné boje v Uhorsku, potom oficiálny štátny katolicizmus...

Ale pravdou je, že postavenie ortodoxného kňaza v Uhorsku- resp. na dnešnej Ukrajine vtedy- nebolo ničím odlišné od obyčajného poddaného, či nevoľníka.

Pozrem Vám tú rpácu a pošlem vám ju...

R.
Denis
Administrátor
Administrátor

PríspevokZaslal: st október 15, 2008 14:57    Predmet: problem Odpovedať s citátom

Minule som narazil na zaujimavu informaciu - zaujimalo by ma ake bolo pravne postavenie ortodoxnych popov na uzemi Uhorska. Podľa všetko bolo vraj poddanske co je v rozpore s tym co mam vysledovane v Rusku. Nemyslim ale take tie sekty pravoslavne ktorých bolo neurekom, zaujima ma specialne ortodoxna pravoslavna cirkev.
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: